منفی شدن اعتیاد
خوردن چه چیزهایی سبب منفی شدن تست اعتیاد می شود ؟
۲۵شهریور , ۱۳۹۷
کمیکال
ماده مخدر دستمال
۱۴مهر , ۱۳۹۷

تشخیص اعتیاد از طریق بزاق

تشخیص مصرف مواد مخدر می تواند بسیار کارساز و موثر باشد.

از جلوگیری از وقوع آینده خطرناک در نوجوانان گرفته تا نجات شروع یک زندگی مشترک که قرار است سایه سنگین و مخرب اعتیاد بر آن سایه افکنده باشد

اما تشخیص مصرف مواد مخدر در افراد به سادگی نیست

در بسیاری موارد از علایم مصرف مواد مخدر در ظاهر و رفتار یک شخص نامبرده شده است

اما واقعیت در آن است که اعتیاد این روزها بسیار متفاوت از علایم مصرف مخفی می ماند

 

ولی در هر جهت نزدیکان هر فرد می توانند با ظهور علایم و نشانه های مبنی بر مصرف مواد با انجام تست های سریع تشخیصی از وجود این هیولای ویران کننده اطلاع یافته و با مشاوره و راه های مناسب نسبت به کنترل و رفع آن اقدام کنند

 تست تشخیص اعتیاد در کشور ما از طریق ادرار صورت گرفته و با جمع آوری نمونه ادرار فرد و قرار دادن کیت تشخیص آن نتیجه نمایان می شود

این نوع آزمایش با توجه به نمونه گیری که مطابق با عرف اجتماعی افراد نبوده و محل نمونه گیری معمولا در شرایط کاملا خصوصی می باشد امکان تقلب در نمونه و یا اضافه کردن مواد تاثییر گذار در ادرار وجود دارد

اما تست های دیگری نیز برای برطرف کردن این مشکل وجود دارد

سایت رپید تست دات ای ار در راستای تشخیص آسان و کم کردن ضریب خطا در آزمایشات تشخیص اعتیاد نسبت به تامیین تست های جدید تشخیص مصرف مواد بزاقی تلاش نموده است.

تشخیص اعتیاد از طریق بزاق

در مورد تست بزاقی و جایگاه آن بیشتر بدانیم

رئیس سابق بسیج جامعه علمی کشور از ارتباط بین اعتیاد به مواد مخدر و ژنتیک خبر داد و گفت: خانواده ها با توجه به این موضوع می توانند آگاهی یابند که تا چه حد فرزندانشان در معرض اعتیاد به مواد مخدر می باشند.

وی بیان کردند بخشی از اعتیاد بیماری بوده و باید این بخش درمان شود و بخشی از آن نیز به دلیل تفنن فرد را به بحران های فردی و اجتماعی می رساند آن بخشی که به صورت بیماری بوده از روش ژنتیکی قابل تشخیص می باشد.

به عبارتی می توان گفت با استفاده از علم ژنتیک می توان به این موضوع پی برد که چه افرادی نسبت به اعتیاد مستعدتر هستند.

علم ژنتیک بحث های بسیار زیادی در ارتباط با اعتیاد بیان می کند و بنابراین باید برای کاهش گرایش به مصرف مواد مخدر به رویکردهای علمی توجه بیشتری شود. علم ژننتیک می تواند دریچه ای نو در جهت پیشگیری از اعتیاد باشد.

میشل آلیو ماری وزیر کشور فرانسه از طرح ازمایش بزاق برای تشخیص وجود مواد روان گردان در رانندگان خبر داد.

در این تست پلیس از آب دهان رانندگان به عنوان نمونه استفاده می کند و بزاق با یک ماده شیمیایی مخلوط و ظرف مدت هشت دقیقه مصرف یا عدم مصرف ماده مخدر نشان داده می شود.

اگر نمونه گرفته شده در ترکیب با ماده شیمیایی به رنگ قرمز در آید نتیجه تست منفی خواهد بود اما در صورت ظهور خطوط سفید جواب تست مثبت می شود و حکایت از مصرف ماده مخدر دارد.

به گفته وزیر کشور فرانسه آزمایش بزاق دهان بر خلاف تست های دیگر برای تشخیص مصرف مواد مخدر، روشی بسیار سریع و آسان و بسیار موثر می باشد.

با استفاده از این تست مصرف موادی مانند کوکائین ، هروئین ، حشیش ،‌ آمفتامین و اکستازی تشخیص داده می شود.

به گفته یکی از پزشکان تست بزاق مصرف مواد مخدر مصرف شده در ده تا دوازده روز گذشته را نشان می دهد.

وزیر کشور فرانسه بیان نمودند مصرف برخی داروها می تواند نتیجه این تست را مثبت کند که این یکی از ضعف های این آزمایش است.

تست اعتیاد بزاقی یا rapid saliva drug test

در صورت مثبت شدن نتیجه تست بزاق، از رانندگان آزمایش خون نیز گرفته می شود رانندگان متخلف بر حسب نوع مصرف ماده مخدر به جریمه های مختلف محکوم می شوند.

به نقل از جواد رسایی خبرگزار فارس محققان یکی از شرکت های دانش بنیان وابسته به دانشگاه تربیت مدرس موفق به تولید محصولی شده اند که با آن می توان اعتیاد به سه نوع ماده مخدر (مورفین، آمفتامین و نورآمفتامین) را در مدت هشت دقیقه تشخیص داد.

وی در ادامه افزودند:

این تست از طریق بزاق دهان انجام می شود و به هیچ امکانات سخت افزاری دیگری نیاز نیست .

به گفته ایشان این محصول به پیشنهاد راهور ناجا تولید شده است زیرا ۳۰ درصد از تصادفات جاده ای که منجر به جرح و فوت می شود به علت مصرف ماده مخدر می باشد

از این رو با استفاده از این وسیله می توان بررسی اعتیاد را در جاده ها نیز انجام داد و از درصد تصادفاتی که به این علت صورت می گیرد کاست.

تست اعتیاد بزاقی

تست اعتیاد بزاقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید