سیگار
سیگار و همه چیز در مورد آن
۱۳تیر , ۱۳۹۷
بیماری ایدز
بیماری ایدز
۱۷تیر , ۱۳۹۷

سیگار الکترونیکی

سیگار الکترونیکی اولین با توسط چینی ها ساخته شد ظاهر این سیگار شبیه به سیگار مگنا قرمز است اما در باطن شبیه به دستگاه بخور می باشد.

اجزا تشکیل دهنده سیگار الکترونیکی:

  • باتری لیتیومی
  • مخزن تبخیر
  • کارتریج جهت پر کردن مایع

سیگار الکترونیکی

مکانیسم عملکرد این سیگار به این صورت است که با پک زدن، مایعی که در درون آن است گرم و سپس تبخیر می شود دود حاصله بخار مایع موجود در آن می باشد.

بنابراین فردی که سیگار الکترونیکی را استعمال می نماید فقط ژست سیگار کشدن را به خود می گیرد و در واقع خبری از دود و بوی بد ناشی از دود سیگار نیست.

هدف از ساخت سیگار الکترونیکی این است که تمام حالات سیگار کشیدن را شبیه سازی نمایند و تنها تفاوت این است که این سیگار حاوی مواد مضر نمی باشد.

در سیگار های الکترونیکی نیکوتین مایع به کار رفته است و میزان نیکوتین موجود در این سیگارها متفاوت می باشد.

کارتریج های تعبیه شده به روی سیگارها دارای طعم های متفاوتی می باشند که آن ها را می توان به صورت جداگانه تهیه نمود.

نیکوتین مایع ماده ای سمی می باشد که بلع ، استنشاق و حتی جذب آن توسط پوست سبب آسیب های جدی به بدن می شود.

دوز بسیار کمی از این ماده می تواند سبب مرگ شود.

با وجود اینکه چند سال است از ورود سیگار الکترونیکی به بازار میگذرد اما هنوز متخصصان به طور کامل از تاثیرات آن به روی سلامت مطمئن نیستند چون از موادی که در داخل مایع این سیگار وجود دارد بی خبر هستند.

 

به عنوان مثال وزارت بهداشت آمریکا در سال ۲۰۰۹ بیان کرد علاوه برنیکوتین ماده شیمیایی دیگری به نام دی اتیلن گلیکول نیز در سیگار الکترونیکی وجود دارد که این ماده ای سمی است که در داخل ضد یخ ماشین به کار می رود و همچنین نیکوتین موجود در این سیگارها اندازه ثابت و مشخصی ندارد .

یکی از پروفسوران دانشگاه دارتموث در باره سیگار الکترونیکی این چنین بیان کردند که ابزاری برای ترک سیگار معرفی شده است اما تعداد بسیار کمی از افراد توانستند با این روش سیگار را کنار بگذارند.

پژوهشگران دانشگاه دارتموث به این نتیجه رسیدند سیگار الکترونیکی تمایل نوجوانان و جوانان را به کشیدن سیگار به طور قابل توجهی افزایش می دهد.

سیگار الکترونیکی

حتی آماری از مرکز بهداشتی و دخانیات نشان داد که استفاده از سیگار الکترونیکی منجر به سیگاری شدن افراد در مدت زمان طولانی می شود.

هزینه سیگار الکترونیکی به مراتب کمتر از سیگار معمولی است چون برای خرید آن فقط یک بار هزینه می کنید و دفعات بعدی فقط کارتریج را پر می کنید.

با وجود توضیحاتی که در بالا داده شد در تعدادی از بررسی های به این نتیجه رسیده اند که مصرف یک نخ سیگار الکترونیکی به علت وجود نیکوتین موجود در آن سبب افزایش سطح آدرنالین و درنتیجه افزایش فشار خون و دیگر بیماری های قلبی می شود.

نتیجه گیری:

با توجه به این مشاهدات و تحقیقات بیشتر که در این مورد صورت گرفت به این نتیجه رسیده اند که ضرر سیگار الکترونیکی بیشتر از سود آن است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید