کرونا یا کوید 19مطالب بیماری

خوردن ویتامین بعد واکسن کرونا

Take vitamins after and befor the covid 19 vaccine

با همه گیری و شیوع کرونا همه افراد جامعه حداقل یکبار را باید نسبت به این ویروس واکسن دریافت کنند . واکسن به عنوان یک دارو که به بدن تزریق می شود قطعا عوارضی داشته و ملاحظاتی برای دریافت آن باید رعایت گردد.

در رسانه های مختلف و در برخی از مراکز انجام واکسیناسیون ممنوعیت مصرف ویتامین به قبل و بعد دریافت واکسن اشاره می کنند که برخی از متقاضیان را با نگرانی مواجه کرده است

البته هر واکسن نسبت به نوع دیگری در مورد عوارض متفاوت هستند و همینطور بدن افراد مختلف واکنش های مختلفی به واکسن نشان می دهند اما بیشترین تزریق واکن کرونا سینوفارم یا برکت است

قبل و بعد از واکسن کرونا رژیم غذایی ویژه ای نیاز ندارید، اما لازم است با مواد غذایی که به سلامت و افزایش کارایی سیستم ایمنی بدن در زمان واکسیناسیون کمک می کند آشنا شوید تا بتوانید علائم و عوارض احتمالی ناشی از واکسیناسیون را به حداقل رسانده و سیستم ایمنی خود را تقویت کنید.

به طور معمول از ۱۲ ساعت تا کمتر از ۷ روز بعد از تزریق واکسن به طور متغیر و خفیف در بعضی افراد ممکن است عارضه رخ دهد و در موارد بسیار نادر برخی عوارض ممکن است یک ماه بعد از واکسیناسیون بروز نماید.

قبل واکسن کرونا چی بخوریم

قبل از تزریق واکسن کرونا چی بخوریم؟

پیش از اینکه برای واکسیناسیون مراجعه کنید سعی کنید نکات زیر را مورد توجه قرار دهید.الان با توجه به دریافت نوبت از سایت وزارت بهداشت امادگی دریافت واکسن بسیار ساده تر گشته است .پس می توانید برنامه ریزی کرده تا  قبل از تزریق واکسن چی بخورید

البته یادتان باشد شب قبل از واکسیناسیون خواب خوب و راحتی داشته باشید ؛ خواب کافی و آرام یکی از رازهای سلامت و طول عمر انسان همراه با زندگی با نشاط است و نقش مهمی در آماده سازی سیستم ایمنی بدن و تقویت آن ایفا می کند؛ خواب خوب، آرام و پیوسته به دفع مواد زاید از بدن کمک می کند؛

  • زمان واکسیناسیون نباید ناشتا باشید ممکن است زمان تزریق واکسن دچار سرگیجه یا افت فشار شده و غش کنید؛ برای جلوگیری از بروز این مشکلات در هنگام واکسن زدن، لازم است صبحانه یا میان وعده ساده ای مصرف کنید
  • شب قبل از واکسیناسیون نیز غذای سبک مانند سوپ حاوی مرغ، سبزی های سبز تیره تازه (اسفناج، جعفری، کلم بروکلی) میل کنید؛ این موضوع به ویژه در مورد افرادی که ترس از آم‍‍پول زدن دارند باید رعایت شود؛
  • مصرف شیر، میوه، تخم مرغ، لقمه نان و پنیر (همراه با سبزیجات مثل گوجه فرنگی یا خیار و …) به عنوان صبحانه یا میان وعده قبل از تزریق واکسن توصیه می شود.
  • قبل و بعد از واکسیناسیون مقدار زیادی آب و مایعات بنوشید، تامین آب بدن به میزان کافی قبل و بعد از تزریق واکسن کووید۱۹ بسیار مهم است.مصرف مایعات کافی نه تنها سبب عملکرد بهتر بدن در شرایط واکسیناسیون می شود، بلکه از افت فشار خون در افرادی که معمولا ترس از آمپول و یا واکسن دارند نیز جلوگیری می کند.

بعد از تزریق واکسن کرونا چی بخوریم؟

خوردن بعضی غذاها که در زیر به آن اشاره نمودیم می تواند پس از دریافت واکسن از عوارض آن بکاهد .پس بهتر است با دقت به این مطالب توجه کنید

  • مصرف بیشتر غذاهای تازه و طبیعی مانند میوه ها، سبزی ها، ماهی های چرب، آجیل و مغز دانه ها به کارکرد بهتر سیستم ایمنی کمک کرده زیرا التهاب کمتری در بدن ایجاد می کند. مصرف غذاهای ضد التهاب قبل و پس از تزریق واکسن می تواند کمک کننده باشد.
  • اضافه کردن چاشنی هایی مثل زنجبیل، نعناع فلفلی، دارچین، فلفل، زرد چوبه، سیر و پیاز در تهیه غذا به دلیل خاصیت ضد التهابی توصیه می شود..
  • ماهی نوعی غذای ضد التهاب محسوب می شود. ماهی های چرب مانند ماهی آزاد، ساردین، شاه ماهی، قزل آلا، کپور و روغن کبد ماهی بیشترین امگا ۳ را بعنوان عامل ضد التهابی دارند.
  • آجیل و انوع مغزها و دانه ها (بادام، گردو، پسته، فندق، بادام زمینی و کنجد)، روغن کنجد و روغن زیتون نیز از مواد غذایی ضد التهاب محسوب می شوند.

مصرف ویتامین برای واکسن کروناویتامین بعد واکسن کرونا

برای پاسخ به این سوال و صحبت های متعدد در شبکه های مجازی در منابع معتبری سرچ زدیم تا به نتیجه و پاسخ معتبری دست پیدا کنیم

داده های مناسب ار منابع معتبری دریافت نکردیم در بیشتر انها در پاسخ به این سوال منع مصرفی در مورد ویتامین بعد واکسن اشاره نشده بود اما در برخی از آنها پزشکان معتقد بودند در صورتی که مصرف ویتامین در افراد به صورت دائم بوده برای چند روز تزریق واکسن ویتامین را قطع کرده و به بدن خود استراحت بدهند

وبلاگ رپید تست
نکات مهم از ویروس کرونا و بیماری کوید 19

مصرف هر دارو در کنار واکسن می تواند عوارضی به همراه داشته باشد و از سوی دیگر اگر شخص مصرف مناسب مواد طبیعی در برنامه غذایی داشته باشد با خیال راحت می تواند ویتامین های بدن خود را در زمان تزریق واکسن کرونا فراهم کند

پس از تزریق واکسن کرونا مصرف ویتامین و مسکن خطر دارد؟

فوق تخصص عفونی با اشاره به شایعاتی که در خصوص منع استفاده از ویتامین پس از تزریق واکسن مطرح شده، عنوان کرد: بعد از تزریق واکسن استفاده از لبنیات، مسکن‌ها و ویتامین‌ها هیچ منعی ندارد.

علی اسدااللهی امین فوق تخصص عفونی، در برنامه «طبیب» با اشاره به اینکه اگر با همین منوال و بدون قرنطینه و محدودیت ادامه دهیم تعداد ابتلا و فوتی‌ها چندین برابر خواهد شد، عنوان کرد:

امیدواریم در جلسه جدید ستاد ملی کرونا تصمیمات عاجلی گرفته شود، چون این وضعیت فعلا با واکسیناسیون هم کنترل نمی‌شود، چراکه تازه بعد از دو هفته از دوز دوم است که واکسن عمل می‌کند و اثرات اجتماعی آن دو تا سه ماه بعد مشخص می‌شود.

این پزشک متخصص همچنین در خصوص صحبت‌هایی که در خصوص عوارض برخی واکسن‌ها از جمله آسترازنکا برای سنین زیر 50 سال  شده، اظهار کرد:

هر واکسن یک سری مزایا و یک سری عوارض دارد که متخصصان باید در این خصوص مرتبا به حاکمیت مشورت دهند و راه را اصلاح کنند، البته در کشورهای دیگر که واکسن‌های دیگر به وفور هست توصیه‌هایی می‌شود که بهتر است مثلا فلان واکسن به فلان گره سنی تزریق نشود.

اسداللهی در ادامه تأکید کرد: اما سازمان جهانی بهداشت آن را منع نکرده و تزریق آن هم برای افراد زیر 50 سال در شرایطی که واکسن دیگری در دسترس نبود منعی ندارد، اما اگر واکسن دیگری وجود داشت از واکسن‌های دیگر استفاده شود، بنابراین نباید مردم را بترسانیم. زنان باردار هم می‌توانند واکسن تزریق کنند و برای آنها بیشتر سینوفارم پیشنهاد می‌شود،

همچنین بهتر است که دوز دوم هم از نوع دوز اول باشد اما اگر نبود می‌توانند از واکسنی که پیشنهاد می‌شود استفاده کنند، البته در برخی مطالعات نیز نشان داده که این امر تأثیر بیشتری هم داشته است.

 

وی در پایان نیز یادآور شد: خوردن لبنیات، استفاده از ویتامین‌ها از جمله بیوتین و همچنین مسکّن بعد از زدن واکسن هم هیچ منعی ندارد، اما قبل از زدن واکسن مسکّن خاصی استفاده نکنید چون ممکن است از اثرگذاری واکسن کم کند، همچنین فردی که واکسن زده نیاز به قرنطینه ندارد چون ناقل نیست مگر اینکه به واسطه تماس با فرد بیمار ناقل ویروس باشد

بعد از تزریق واکسن چکار کنیم؟

 

اولین کاری که باید بگویم باید بعد از تزریق واکسن باید انجام دهید استراحت است.پیشنهاد ما مهم این است که پس از تزریق و جریان فعالیت بدن بر روی پاسخ به آن باید از انجام فعالیت های شدید پرهیز کنید

اجازه بدید با آرامش و استراحتی که به خود می دهید از این دوره کوتاه گذر کرده و به حالت طبیعی برسید.

در صورت ایجاد تب، مایعات و غذاهای آبدار به میزان فراوان نوشیده و میل شود، رژیم غذایی حاوی میوه (موز، آلو، زرد آلو، طالبی، کیوی، پرتقال)، سبزی ها (اسفناج، جعفری)، حبوبات، نان و غلات سبوس دار، هویج، کدو حلوایی، گوجه فرنگی و سیب زمینی برای تامین پتاسیم ناشی از تعریق زیاد در تب توصیه می شود.

همچنین مصرف منابع غذایی ویتامین های گروه B از جمله سبزی ها به ویژه برگ سبز و میوه ها، شیر و لبنیات (ماست، پنیر، دوغ، کشک)، گوشت، دل و جگر، زرده تخم مرغ، غلات سبوس دار، حبوبات و مغزها فراموش نشود.

در صورت ضعف و بی حالی بعد از واکسیناسیون منابع غذایی حاوی B1، B6 و B12  شامل غلات کامل، گوشت، تخم مرغ و شیر و لبنیات و شربت عسل با کنترل قند خون در افراد دیابتیک و بیماران سرپایی، به کنترل ضعف و بی حالی کمک می کنند؛ افزودن دارچین و زنجبیل و سیاهدانه به غذاها در این موارد توصیه می شود.

در مواجهه با بدن درد و خستگی مصرف منابع غنی از امگا ۳ مانند ماهی بویژه ماهی‌های چرب، گردو، تخمه آفتابگردان و سایر مواد غذایی که خاصیت ضد التهابی دارند و مصرف منابع غذایی منیزیم شامل سبزی های برگ سبز، تخمه کدو، غلات کامل و حبوبات، بادام زمینی، شکلات تلخ و کاکائو توصیه می شود.

مصرف ترکیبات حاوی کافئین مانند چای سیاه، چای سبز و قهوه، در حد دو فنجان در روز به رفع خستگی و دردهای منتشر بدن کمک می کند.

خرید کیت تشخیص کرونا

خوردن مسکن بعد از واکسن کرونا

پیشنهاد می کنیم برای 24 ساعت پس از دریافت دوز واکسن مصرف مسکن مانند استامینفن داشته باشید تا در مقابل عوارضی همچون تب و بدن درد در امان باشید

وبلاگ رپید تست
علائم و نشانه های بیماری هاری

داشتن ارامش خود نگرانی های حالات بعد را از بین می برد و خود از نظر روانی نیز شخص بهتر این دوران کوتاه را گذر خواهد کرد

حالت تهوع پس از دریافت واکسن کوید 19

در صورت تهوع یا استفراغ از خوردن و آشامیدن هر ماده غذایی یا نوشیدنی پرهیز کنید. پس از توقف استفراغ، می‌توانید کمی مایعات رقیق مانند آب مرغ یا گوشت، آب سیب یا ژلاتین میل کنید.

با گذشت ۸ ساعت از قطع استفراغ، می‌توانید مصرف غذاهای جامد را شروع کنید. غذا باید بی‌بو، کم چرب و کم فیبر باشد؛ کمپوت سیب بدون شکر، مرغ پخته، موز، عصاره رقیق گوشت، نان تست و برشته، تخم مرغ آب پز و سفت، انواع آب میوه و سبزی، سیب زمینی، چوب شور، کراکر، برنج، غلات پخته، شربت و ماست؛ بعد از توقف استفراغ، بزرگسالان و کودکان بالاتر از ۳ سال می توانند تکه‌های کوچک یخ را هر ۱۰ تا ۲۰ دقیقه مک بزنند.

مصرف تکه‌های میوه یخ زده یا آب میوه‌های رقیق شده همراه با یخ می تواند در کنترل تهوع مفید باشد. تعداد وعده‌های غذایی را افزایش و حجم غذا در هر وعده را کاهش دهید و از مصرف غذای سنگین خودداری کنید.

از قرار گرفتن در معرض بوی غذاهایی که رایحه تندی دارند اجتناب کنید. غذاها را ترجیحا سرد یا هم دما با حرارت اتاق مصرف کنید. از تنقلات و غذاهای خشک، نشاسته ای و پرنمک مانند چوب شور، کراکر و سیب زمینی استفاده کنید.

از آبنبات هایی با طعم نعناع یا لیمو استفاده کنید

خوردن مایعات بعد از واکسن کرونا و در نهایت استراحت را فراموش نکنید.

اسهال بعد از تزریق واکسن کوید 19

در مواجهه با اسهال پس از واکسن موز رسیده به دلیل داشتن املاح مفید به ویژه پتاسیم و فیبر پکتین که به تامین الکترولیت های از دست رفته در طول اسهال و جذب مایعات داخل روده ها کمک می کند. برنج سفید به راحتی در دستگاه گوارش هضم شده و به روده ها استراحت می دهد و سبب قوام دهی به مدفوع می شود.

سیب پخته/ کمپوت سیب بدون شکر؛ دستگاه گوارش سیب پخته را به راحتی هضم می کند. البته در صورت ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر، کمپوت سیب بهتر است مصرف نشود.

در صورت رخداد یبوست پس از واکسن

مصرف غلات کامل که سبوس فراوان دارند مانند نان گندم کامل، برنج قهوه ای، جودوسر و غلات پرک شده، انواع حبوبات مانند عدس، انواع لوبیا، نخود و دانه سویا، مغزها مانند بادام، بادام زمینی، گردو و پسته، فندق، مغز تخمه ها،

میوه ها مانند انواع توت، سیب، پرتقال و گلابی، کیوی، انجیر، انگور، انواع آلو و زردآلو،

انواع دانه‌های گیاهی نظیر تخم شربتی، خاکشیر و اسپرزه همراه با آب یا شربت کم شیرین،

انواع سبزی‌ها مانند هویج، بروکلی، نخودفرنگی، کلم برگ سفید و قرمز، گل کلم، کاهو، سبزی خوردن، اسفناج، برگ چغندر، هویج یا زردک آب پز، کدوحلوایی آب پز، شلغم آب پز، به آب پز با اضافه کردن کمی عسل و زعفران ساییده، خشکبار بویژه آلو بخارا، برگه آلو و انجیر خیسانده که قبل از خواب می توان دو سه عدد آن را با مقداری آب میل کرد، توصیه می‌شود.

در مواجهه با بی اشتهایی

مصرف میوه ها و سبزی ها با تاکید بر سیب (بصورت پالوده)، انار، پرتقال، انجیر، لیموترش، انبه و کدو حلوایی، چای لیمو زنجبیل، ادویه ها و گلپر (اضافه کردن در غذا)، سمنو، جوانه گندم و جوانه نخود، شیر برنج با سیاه دانه و کمی دارچین، شله زرد با خلال بادام و پسته، مغزها و خشکبار شامل فندق، گردو، پسته، بادام، توت خشک، نخود و کشمش، مویز و برگه میوه‌ها، اضافه کردن آرد برنج به انواع سوپ یا غذا فراموش نشود

قبل و بعد واکسن کرونا چی نخوریم؟

مصرف فست فودها، غذاهای چرب، سنگین و پرنمک و تنقلات شور و نوشیدنی‌های خیلی شیرین موجب تضعیف سیستم ایمنی شده و زمینه را برای ابتلا به بیماری‌ها از جمله کرونا فراهم می کند و همواره باید از مصرف بی رویه آنها اجتناب شود.

تمامی این غذاها می تواند عوارض واکسن کرونا را افزایش داده و خوردن آن مناسب نیست

توصیه می شود به منظور عملکرد بهتر سیستم ایمنی بدن، قبل و پس از واکسیناسیون کوید 19 از مصرف این گونه غذاها خودداری کنید.- از مصرف روغن های نباتی جامد و نیمه جامد، روغن‌ها و چربی‌های حیوانی به دلیل تحریک و ایجاد التهاب پرهیز کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا