آشنایی با بیماری هاایدز و HIVبیماری های جنسی

Hiv ab (1+2) چیست ؟

? What is Hiv ab (1+2)

یک نوع تست شناسایی ویروس hiv یا همان ویروس ایجاد کننده بیماری ایدز در بدن است که به طور همزمان 2 نوع ویروس hiv 1 و hiv2 را در بدن بررسی می کند.

Hiv1: نوعی از ویروس است که در تمام کشور ها وجود دارد و در دنیا پراکنده شده است.
Hiv2 :نوعی دیگری از ویروس است که در آفریقای جنوبی وجود دارد و امروزه به آمریکا سرایت کرده است.

آزمایش hiv ab در بارداری

آزمایش hiv ab در بارداری:

Hiv ab یک آزمایش روتین در بارداری است که تمامی زنان باردار ضروری است این آزمایش را انجام دهند . در این آزمایش همانطور که قبلا ذکر شد آنتی بادی تولید شده توسط سیستم ایمنی در نمونه خون یا مایعات فرد مبتلا جست و جو می شود .

دلیل اهمیت انجام این تست در بارداری این است که مادر باردار در صورت ابتلا درمان های ضد ویروس را به موقع دریافت کند تا احتمال انتقال به جنین کم شود. برای مطالعه بیشتر راجع به این مورد می توانید به مقاله راه های تشخیص ایدز بدون آزمایش مراجعه کنید

تفسیر hiv ab(1+2)

تفسیر این آزمایش مانند بقیه انواع آزمایش ایدز است .

  • تست منفی: نشان دهنده این است که شما مبتلا به hiv نمی باشید و یا این که در بازه زمانی خیلی زود نسبت به مواجهه با ویروس اقدام به انجام آزمایش کردید . لازم است در صورت نتیجه منفی ، 3 ماه بعد مجددا آزمایش تکرار گردد.
  • تست مثبت: نشان دهنده وجود یکی از دو نوع ویروس hiv در بدن است. , و احتمال بسیار زیاد شما مبتلا می باشید.

انواع آزمایش شناسایی hiv در بدن:

به طور کلی ما 3 نوع آزمایش شناسایی hiv در دسترس داریم که شامل:

  • تست آنتی بادی: اکثر رپید تست های hiv و تنها روش خودآزمایی hiv در بدن که مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا است آزمایش های آنتی بادی است . نمونه مورد نظر این آزمایش مایعات دهان، نمونه خون انگشت یا خون‌گیری از ورید است.
  • تست آنتی بادی/آنتی ژن: این تست هم میزان آنتی بادی هم میزان آنتی ژن را در بدن بررسی می کند. و روش توصیه شده برای انجام آزمایش hiv در آزمایشگاه است .برای انجام این تست باید خون‌گیری از ورید انجام شود . برای انجام رپید تست فقط نمونه خون انگشت مورد قبول است.
  • تست نوکلئیک اسید: این روش ویروس واقعی را در خون شناسایی می کند . همچنین می تواند به ما بگوید چه مقدار ویروس در خون وجود دارد . در این تست زودتر از دو روش قبلی ویروس hiv را در بدن شناسایی می کند . نمونه مورد قبول فقط خون‌گیری از ورید است و رپید تست ندارد
بخوانید  سویه جدید XE کرونا چیست؟

آنتی ژن و آنتی بادی چیست؟

آنتی ژن :ماده خارجی است که باعث فعال شدن سیستم ایمنی در بدن می شود .
آنتی بادی: توسط سیستم ایمنی وقتی که در معرض یک عامل خارجی مثل ویروس hiv قرار می گیرد تولید می شود.

Hiv ab(1+2)

همانگونه که در ابتدا ذکر شد این یک روش شناسایی ویروس HIV در بدن است که هر دو نوع HIV را شناسایی می کند . در این تست آنتی بادی های تولید شده توسط سیستم ایمنی علیه ویروس HIV در نمونه خون یا بزاق افراد بررسی می شود.

آمادگی های لازم قبل از انجام تست:

لازم است بدانید هیچ آمادگی خاصی قبل از انجام این تست نیاز نمی باشد حتی ضروری نیست که فرد ناشتا باشد. فقط نکته قابل توجه اینجاست که برای انجام این آزمایش باید حداقل 3 تا 12 هفته از برخورد احتمالی شما با ویروس گذشته باشد .

تفسیر نتایج آزمایش:

اگر تست مثبت باشد : به احتمال زیاد شما مبتلا به این بیماری هستید اما برای تایید این تشخیص نیاز به آزمایش های بعدی می باشد . لازم است بدانید که HIV مثبت شدن به معنی ابتلا به ایدز یا همان نقص سیستم ایمنی نیست . در واقع مرحله نهایی بیماری است.

اگر تمایل دارید راجع به مراحل این بیماری بیشتر بدانید مقاله راه های تشخیص ایدز بدون آزمایش را مطالعه کنید

اگر تست منفی باشد: شما به hiv مبتلا نمی باشد و یا این که زودتر از زمان ذکر شده(3 تا 12 هفته از برخورد احتمالی با این ویروس)آزمایش را انجام داده اید و لازم است این آزمایش در هفته های آتی مجددا تکرار شود.

 

Hiv Ag چیست؟

اگر واژه اچ ای وی ای جی را جایی شنیدید و خواستید بدانید که این مورد برای چیست باید بگویم طبق مطالبی که بالاتر اشاره کردیم AG مخفف آنتی ژن می باشد و بنابراین hiv AG آزمایش برسی آنتی ژن ویروس اچ ای وی در نمونه دریافتی است

حال می تواند این نمونه از هر یک از اعضای بدن مانند خون ، سرم ، پلاسما ، بزاق ، ترشحات تناسلی و انتقال ایدز و یا عرق فرد باشد

چرا باید تست hiv بدهیم:

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) توصیه کرده است هر کس بین سنین 13 تا 64 سال حداقل یکبار به عنوان بخشی از مراقبت های بهداشتی روزمره، برای بررسی HIV تست دهد.

بخوانید  بیشترین علت ایدز در ایران

اگر شما در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به این ویروس قرار دارید ضروری است بیشتر از یکبار تست دهید.پ

اگر شما در هر یک از شرایط زیر قرار دارید و از آخرین تست شما بیش از یک سال گذشته است لازم است برای انجام این آزمایش هر چه سریعتر اقدام کنید. شرایط بدین شرح است:

  • داشتن سکس واژینال یا مقعدی با فرد HIV مثبت و یا با شخصی که از وضعیت HIV وی مطلع نمی باشید.
  • اعتیاد های تزریقی و به اشتراک گذاشتن سوزن ، سرنگ و بقیه اقلام دارویی با افراد دیگر.
  • مبادله جنسی با پول یا مواد مخدر
  • داشتن یک بیماری مقاربتی مثل سفلیس یا زگیل تناسلی
  • داشتن رابطه جنسی با فردی که هر کدام از شرایط بالا را دارد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم مطلب انتقال ایدز از طریق سوزن را مطالعه کنید

اگر هر کدام از شرایط مذکور را به طور مرتب انجام می دهید ضروری است حداقل سالی یکبار از لحاظ بررسی ویروس hiv مورد غربالگری و آزمایش قرار گیرید.

چگونه می توان آزمایش hiv را انجام داد:

مکان های زیادی برای انجام آزمایش hiv وجود دارد از جمله در آزمایشگاه ها، مطب پزشک، مراکز بهداشتی و حتی در منزل.
برای انجام آزمایش hiv در منزل لازم است کیت hiv را تهیه کنید و حتما قبل از انجام تست ، دستورالعمل مربوط کیت را مطالعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا