آزمایش اعتیاددسته‌بندی نشدهمطالب اعتیاد

تفاوت تست آمفتامین و متامفتامین

Difference between amphetamine and methamphetamine test

همانطور که از نام آنها پیداست، آمفتامین ها و مت آمفتامین ها مواد مشابهی هستند، اما یکسان نیستند.همین کافی است که بدانیم تست آمفتامین و متامفتامین نیز با هم تفاوت دارند . تفاوت‌های اولیه بین آمفتامین‌ها و مت‌آمفتامین‌ها شامل وضعیت قانونی، اثرات مثبت و منفی بالقوه، و روش‌هایی است که مردم اغلب از آن‌ها استفاده یا سوء استفاده می‌کنند.

اول از همه، اجازه دهید ثابت کنیم  آمفتامین و مت آمفتامین در واقع دو نوع متمایز از مواد مخدر هستند و بعد در مورد فرق های تست بین آن دو صحبت کنیم

بالاخره کلمه «آمفتامین» داخل نام هر دو ماده وجود دارد

از نظر فنی، مت یک نوع آمفتامین است، اما به طور جداگانه طبقه بندی شده است و از سال 2015 تاکنون وجود داشته است. شباهت های اصلی بین این دو عبارتند از 1) طبقه بندی دارویی آنها و 2) پتانسیل مشترک آنها برای خطرناک بودن.

باید بدانید این تفاوت آنقدر هست که شما هنگام انجام آزمایش عدم اعتیاد باید به فکر تست های جدا گانه این دو ماده باشید و به سادگی شخص را متهم به

ابتدا، بیایید دقیقاً هر دو مورد را برسی کنیم

آمفتامین چیست؟

آمفتامین یک محرک است. دانشمندان گروهی از داروهایی را که ساختار شیمیایی مشابهی دارند و اثرات مشابهی دارند، آمفتامین می نامند. این دسته شامل آمفتامین، دکستروآمفتامین، متیل فنیدات، دکس متیل فنیدات و لیسدگزامفتامین می باشد. دسته گسترده آمفتامین ها همچنین شامل مت آمفتامین ها می شود که در بخش بعدی با جزئیات بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

هنگامی که فردی آمفتامین مصرف می کند، این دارو سرعت انتقال پیام های سیستم عصبی مرکزی را از مغز به بدن افزایش می دهد. اثرات فوری مصرف آمفتامین معمولاً شامل افزایش انرژی، بهبود زمان واکنش و افزایش توانایی تمرکز و تمرکز است. این اثرات منجر به القای نام مستعار مانند اسپید، بالا و قرص پپ می شود.

برخی از آمفتامین ها برای استفاده در درمان برخی بیماری ها تایید شده اند. رایج‌ترین موارد استفاده از آمفتامین‌های تجویزی شامل درمان افرادی است که مبتلا به اختلال نقص توجه/بیش فعالی (ADHD) و نارکولپسی هستند. پزشکان همچنین ممکن است آمفتامین ها را در برنامه های درمان چاقی تحت نظارت پزشکی تجویز کنند.

در اینجا چند داروی معمولی حاوی آمفتامین آورده شده است. ابتدا نام های تجاری را فهرست می کنیم و سپس آمفتامین ها یا مشتقات آمفتامین موجود در آنها را فهرست می کنیم.

داروهای رایج مبتنی بر آمفتامین که جزء داروهای مثبت کننده تست اعتیاد می باشند

 • آدرال (آمفتامین راسمیک و دکستروآمفتامین)
 • ریتالین (متیل فنیدات)
 • دگزدرین (دکستروآمفتامین)
 • فوکالین (دکس متیل فنیدات)
 • ویوانس (لیسدگزامفتامین)

آمفتامین های قانونی و تجویزی معمولاً به صورت قرص یا کپسول طراحی شده برای مصرف خوراکی همراه با آب فروخته می شوند و نوع غیر غیرقانونی اغلب به شکل قرص یا پودر یافت می شود. این داروها اغلب دود، استنشاق، تزریق یا بلعیده می شوند.

اگرچه بسیاری از آمفتامین ها مصارف پزشکی قانونی دارند، اما این بدان معنا نیست که کاملاً ایمن هستند. بسته به اینکه فرد چه نوع آن را مصرف می کند  نسخه ای مصرف می کند، ممکن است به فرد عوارض جانبی مانند اضطراب، حالت تهوع، اسهال، گرفتگی معده، سردرد، سبکی سر، بی قراری و از دست دادن اشتها دست بدهد

این عوارض جانبی منفی رایج هستند. آمفتامین‌های تجویزی نیز خطر سوء استفاده را به همراه دارند که منجر به مصرف بی‌نظم شود.

تفاوت آمفتامین و متامفتامین

در برخی موارد، افراد دارویی را تجویز می‌کردند که با آمفتامین، با استفاده از دارو به دفعات بیشتر یا در دوزهای بالاتر از تجویز شده، خوددرمانی می‌کردند. در موارد دیگر، افراد از نوع تجویزی غیرقانونی این ماده به‌عنوان یک کمک مطالعه استفاده می‌کنند، به این امید که این داروها به طور موقت توانایی آنها را برای بیدار ماندن، تمرکز، و حفظ و یادآوری اطلاعاتی که مطالعه می‌کنند، بهبود بخشد. برخی دیگر از آمفتامین های تجویزی صرفاً برای اهداف تفریحی سوء استفاده می کنند.

بخوانید  آزمایش قبل ازدواج شامل چیست؟

تشخیص مصرف و حضور این ماده مخدر در بدن فرد با کیت تست آمفتامین صورت می گیرد

صرف نظر از اینکه چرا یک فرد شروع به استفاده سرخود از ای ماده می کند، زمانی که استفاده نادرست منجر به مصرف نامرتب می شود – که اختلال مصرف Amphetamine یا اختلال مصرف Methamphetamine نامیده می شود – مشکلاتی می تواند به دنبال داشته باشد. پیامدهای منفی بالقوه اختلال مصرف آمفتامین عبارتند از:

 • سردردهای شدید
 • تاری دید
 • ضربان قلب افزایش یافته یا نامنظم است
 • دمای بدن و فشار خون به طور خطرناکی بالاست
 • نارسایی قلبی یا حمله قلبی
 • آسیب کبدی
 • طغیان خشم، پرخاشگری یا خصومت
 • توهمات
 • پارانویا
 • روان پریشی
 • تشنج
 • مرگ

مصرف مزمن آمفتامین می تواند مخرب باشد، اما یک بیماری قابل درمان است. هنگامی که شخصی از یک ارائه دهنده معتبر مراقبت های حرفه ای دریافت می کند، می تواند اختلال مصرف آمفتامین خود را برطرف کند و پایه ای برای آینده ای در بهبودی ایجاد کند.

متامفتامین چیست؟

مت آمفتامین یک نوع آمفتامین بسیار قوی و بسیار اعتیاد آور است.

این دارو که معمولاً به عنوان شیشه، یخ، کرانک یا کریستال مت شناخته می شود، معمولاً به صورت سنگ های کریستالی کوچک ظاهر می شود و معمولاً دود  آن را استنشاق می کنند.

برخلاف آمفتامین ها، مت آمفتامین عملاً هیچ ارزش پزشکی شناخته شده ای ندارد. در ایالات متحده، یک داروی تجویزی وجود دارد که حاوی مت آمفتامین است. این دارو که با نام تجاری Desoxyn به بازار عرضه می شود، گاهی اوقات برای درمان ADHD و چاقی استفاده می شود. با توجه به خطرات قابل توجه دزوکسین، استفاده از آن بسیار محدود است.

تفاوت شیشه با آمفتامین

اثرات فیزیکی و روانی بالقوه سوء استفاده از مت آمفتامین عبارتند از:

 • آسیب شدید به دندان ها و لثه ها
 • برداشتن اجباری پوست، که می تواند منجر به دلمه ها و زخم های مزمن شود
 • فشار خون بالا (فشار خون بالا)
 • آسیب قلبی، که می تواند منجر به نارسایی قلبی و حمله قلبی شود
 • مشکلات ریوی مانند ذات الریه، ادم ریوی و فشار خون ریوی
 • افزایش خطر ابتلا به بیماری پارکینسون
 • تغییرات در ساختار و عملکرد مغز
 • نقص های شناختی
 • از دست دادن حافظه
 • بصری، صوتیتوهمات و توهمات لمسی
 • گسستگی (احساس جدا شدن از افکار، احساسات و محیط اطراف)
 • روان پریشی
 • افکار خودکشی
 • مصرف بیش از حد
 • مرگ

اغراق آمیز نیست که توجه داشته باشیم که سوء مصرف و اعتیاد به متاتیک می تواند ویرانگر باشد. به عنوان مثال، کارشناسان تخمین می زنند که مصرف بیش از حد متامفتامین ممکن است تنها در سال 2020 عامل بیش از 20000 مرگ باشد.

علائم اعتیاد به شیشه می تواند در مورد وضعیت شخص اطلاعاتی به شما بدهد اما بهترین راه خرید کیت شیشه برای تشخیص مصرف آن  که در فروشگاه رپید تست موجود است

تفاوت های کلیدی بین آمفتامین ها و مت آمفتامین ها

همانطور که در بالا ذکر کردیم، آمفتامین ها و مت آمفتامین ها هر دو محرک های قوی و خطرناک هستند – اما چندین تفاوت مهم بین این دو وجود دارد.

تاریخ

آمفتامین ها: اولین آمفتامین، فنیلیزوپروپیلامین، در سال 1887 توسط Lazăr Edeleanu، دانشمند رومانیایی که در آلمان کار می کرد، سنتز شد.
مت آمفتامین: ناگای ناگایوشی، دانشمند ژاپنی، اولین کسی بود که متامفتامین را سنتز کرد. این در سال 1883 رخ داد. در سال 1919، دانشمند ژاپنی دیگری به نام آکیرا اوگاتا، شکل متبلور متبلور را که امروزه رایج ترین است، توسعه داد. همین ترفند به عنوان ساخت شیشه مخدر در خانه امروزه استفاده می شود

بخوانید  اعتیاد و کرونا (حمایت و توصیه ها)
ارزش پزشکی

آمفتامین ها: میلیون ها کودک، نوجوان و بزرگسال از داروهای تجویزی حاوی آمفتامین استفاده می کنند.
مت آمفتامین: فقط یک داروی تایید شده حاوی مت آمفتامین است و این داروی تحت نظارت دقیق است که به میزان کم تجویز می شود.

وضعیت حقوقی و قانونی

آمفتامین ها: خرید، داشتن و استفاده از بسیاری از آمفتامین ها با نسخه مجاز است.
متامفتامین: به استثنای دزوکسین نسخه ای، فروش، داشتن و استفاده از مت آمفتامین در سراسر ایالات متحده غیرقانونی است.

تولید

آمفتامین ها: استفاده و سوء استفاده آمفتامین ممکن است شامل موادی باشد که به طور قانونی و غیرقانونی تولید می شوند.
مت آمفتامین: تقریباً تمام مت آمفتامین ها در ایالات متحده به طور غیرقانونی و اغلب در آزمایشگاه های بسیار خطرناک مت آمفتامین تولید می شوند.

ایمنی

آمفتامین ها: افرادی که طبق دستور پزشک از آمفتامین های تجویزی استفاده می کنند، می توانند سلامتی بهتر و کیفیت زندگی بهتری را با حداقل عوارض جانبی تجربه کنند.
مت آمفتامین: استفاده از متامفتامین همیشه خطرات شدیدی را به همراه دارد – به همین دلیل است که نسخه ها نادر هستند. استفاده از مت آمفتامین افراد را در معرض آسیب های جسمی و روانی قابل توجهی قرار می دهد.

اختلال مصرف آمفتامین و متامفتامین

هم آمفتامین ها و هم مت آمفتامین ها اعتیادآور هستند. اما اعتیاد به اختلال مصرف مت آمفتامین معمولاً سریعتر از اختلال مصرف آمفتامین ایجاد می شود.
مطالعه ای در سال 2009 در مجله شیمی بیولوژیکی گزارش داد که مت آمفتامین نسبت به آمفتامین ها تأثیر قوی تری بر ناقلین دوپامین دارد که منجر به آزاد شدن مقدار بیشتری دوپامین در سیستم عصبی مرکزی می شود.
به گفته محققانی که این مطالعه را انجام دادند، تأثیر مت آمفتامین بر فرستنده‌های دوپامین ممکن است توضیح دهد که چرا سوء استفاده از متامفتامین باعث احساس سرخوشی شدیدتر می‌شود و خطر بیشتری برای اختلالات نسبت به آمفتامین‌ها ایجاد می‌کند.

آمار

آمفتامین ها: مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC) گزارش داده است که حدود 18 میلیون آمریکایی از محرک های تجویزی استفاده می کنند. بر اساس گزارش موسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر (NIDA)، حدود 3.7 میلیون نفر از افراد 12 ساله و بالاتر در سال 2020 از یک محرک تجویزی سوء استفاده کردند. در همان سال، حدود 1.5 میلیون نفر در این گروه سنی استفاده بی نظم از محرک های تجویزی را گزارش کردند.
متامفتامین: داده های NIDA همچنین نشان داد که حدود 2.5 میلیون نفر از افراد 12 ساله و بالاتر حداقل یک بار در سال 2020 متامفتامین مصرف کرده اند و حدود 1.6 میلیون نفر به اختلال مصرف متامفتامین مبتلا بوده اند.

نتیجه گیری

آمفتامین ها کاربردهای پزشکی مهمی دارند. آمفتامین های تجویزی به افراد مبتلا به اختلالات توجه و افراد مبتلا به اختلالات خواب مانند نارکولپسی کمک می کند. میلیون ها نفر از داروهای بدون نسخه حاوی آمفتامین برای کاهش وزن استفاده می کنند. با این حال، عواقب مصرف مزمن آمفتامین جدی است و عواقب مصرف مزمن مت آمفتامین و اختلال مصرف مت آمفتامین می تواند ویرانگر باشد. مشکلات سلامتی می تواند تهدید کننده زندگی باشد و پیامدهای روانی – مانند پارانویا، توهم و هذیان – می تواند منجر به رفتارهای پرخطر شود.

به همین دلیل است که برای هر کسی که از آمفتامین های تجویزی استفاده می کند مهم است که دستورات پزشک را به دقت دنبال کند و از وسوسه استفاده نادرست خودداری کند، که می تواند به سرعت به مصرف بی نظم و طیف گسترده ای از پیامدهای منفی فیزیکی، روانی، عاطفی و رفتاری تبدیل شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا