آموزش

علامت اختصاری تست اعتیاد

Abbreviation for drug addiction testing

نشانه های مخفف تست اعتیاد

حتما برای شما اتفاق افتاده است که برگه جواب آزمایشی را نگاه کنید و از نوشته های داخل آن سر در نیاورید .یک سری حروف و کلمات عجیب و اعداد ها که گاهی با نماد های ریاضی در هم آمیخته شده اند .کنجکاوی هر شخصی قبل از مراجعه به پزشک برای دانشتن پاسخ آزمایش بر می تابد که بفهمد داخل آن برگه چه چیزی نوشته شده است.

نشانه های تست های اعتیادعلامت های اختصاری تست های آزمایشگاهی در رپید تست ها هم دیده می شود.کیت های سریع آزمایشگاهی یا همان رپید تست ها بر روی بسته و روی خود مخصول درج شده است که این نوار کوچک یا پنل چند کاره می تواند چه نوع ماده مخدر یا اعتیادی را تشخیص دهد.

در مورد رپید تست های بیماری همچون ایدز و هپاتیت و غیره نیز همین علامت ها وجود دارد اینکه معنی و مفهوم هر کدام از آنها چیست نیز باید بصورت جدا گانه در مورد آن صحبت کرد البته در هر تست به صورت مجزا هر عامل می تواند نشانگر مورد خاصی باشد که نسبت به آن تفسیر خواهد شد .

بیشتر علامت اختصاری تست ها حروف مخفف یا اول یک کلمه می باشند که بتوان با یک نگاه کردن به ماهیت اصلی آن آزمایش پی برد .این امر هم با مخفف سازی و تسریع در زمینه تفسیر نتیجه آزمایش شاید به نوعی کد محرمانه های هم برای پزشکان و کارشناسان در نظر گرفته شود.

از این علائم اختصاری برگه  آزمایش باید بگوییم که غالبا طوری در نظر گرفته می شوند که در بیشترین تفاوت را با هم داشته باشند که هنگام تفسیر ناخود آگاه با هم به اشتباه گرفته نشوند.

علامت اختصاری آزمایش اعتیاد

علامت اختصاری آزمایش با دیگر آزمایش متفاوت است در بعضی مواقع ممکن است که یک نام مخفف مشترک در بین دو آزمایش متفاوت باشد که اینجا خود پزشک یا کارشناس از روی نوع بررسی و مشکل و تست های دیگر انجام شده متوجه می شود منظور کدام است. که در زیر برخی گروهها را مشخص کردیم

در ادامه به تک تک موارد ذکر شده در بالا به تفکیک اشاره می کنیم

معنی علامت اختصاری تست اعتیاد

علامت اختصاری آزمایش اعتیاد

هر ماده مخدر یا دارو که مورد سوء استفاده قرار می گیرد دارای نامی است که با آن نام شناسایی می شود.البته دارو ها شامل نام تجاری هم می شوند اما در آزمایش عدم اعتیاد منظور از بررسی آن دارو یا مواد زنجیره اصلی شیمیایی داخل آن مورد اشاره است.کیت های سریع آزمایشگاهی یا رپید تست هم همه از نظر شکل به صورت نوار ها یا پنل هایی هستند که هر کدام از آنها به صورت مجزا می تواند تنها وجود یک نوع ماده اصلی مخدر در بدن شخص را تشخیص دهد

مخفف تست های اعتیاد در fdaبرای روشن شدن مطلب باید برایتان این طور بگوییم که هر تست سریع اعتیاد با سه حرف مخفف یا گاهی 4 حرف مخفف مشخص می گردد که با دیدن آن می توان فهمید کاربرد صحیح این آزمایش چه می تواند باشد

مرفین ( MOP) یا (MOR )

برای تشخیص ماده مخدر مرفین در تست سریع آزمایشگاهی از این سه حرف استفاده می شود .تریاک ، شیره ، هروئین و گاهی کراک نیز موجب مثبت شدن تست مرفین می گردد .پس هر گاه بر روی رپید تست یا پشت جلد آن این سه حرف را دیدید بدانید که این تست چکار انجام می دهد

اپیوم ( OPI)

بیشتر این نام برای شربت تریاک برده می شود .شربت تریاک از خود تریاک حل شده در آب و الکل به دست می آید که گاها برای کنترل و درمان ترک مواد مخدر افیونی تجویز می شود.آنچه مشخصص است OPI هم می تواند مصرف تریاک را در بدن فرد ردیابی کند.

علامت اختصاری تی اچ سی (THC)

THC مخفف تتراهیدروکانابینول است که یک ماده محرک که از شاه دانه بدست می آید.فکر کنم با همین قدر توضیحات متوجه شدید منظور چیست بله THC یعنی همان حشیش ، گل ، ماریجوانا ، علف که تمام اینها در خود ماده ای با این نام را دارند که در آزمایش اعتیاد نیز این علامت اختصاری برای مشخص شدن ردیابی این ماده درج می شود.

علامت اختصاری شیشه یا (MET)

MET مخفف مت امفتامین مب باشد .ماده محرکی که بسیار سرشناس بوده و میزان مصرف بالایی دارد .علامت اختصاری تست شیشه MET بوده و گاهی هم افرادی با متادون آن را اشتباه می گیرند .نام های دیگر خیابانی هم دارد که به کریستال و آیس و… می شود اشاره کرد.

در بالا به اسامی اختصاری تست های مواد مخدر مشهور پرداختیم .این ماده ها بیشتر به صورت کشیدن مصرف می شود و با آب بزار خاصی مانند پایپ ، کاغذ رول شده و بافور در مجاورت آتش مصرف می گردند . در ادامه می خواهیم به نشانه های اختصاری دارو ها و قرص ها اعتیاد آور اشاره کنیم

قرص ها و دارو ها نسل جدید مواد مخدر محسوب می شوند که سوء مصرف آنها موجب وابستگی و اعتیاد می گردد

علامت اختصاری آزمایش قرص اعتیاد

نسل شیک و جدید اعتیاد به سمت قرص ها رفته است.سوء مصرف از مسکن های قوی موجب اعتیاد به آنها گشته و آزمایش عدم اعتیاد از این موادم گرفته می شود

علامت اختصاری آزمایش اعتیاد قرص

متادون با مخفف MTD نام یک قرص است که برای ترک مصرف مواد مخدر و بی انگیزگی درمورد بعضی ماده ها از جمله هروئین در کلینیک های ترک اعتیاد تجویز شد.بعد از مدتی افراد به این قرص اعتیاد پیدا کرده و آن را کنار نگذاشتند.برای انجام آزمایش متادون از مخفف MTD در آزمایش و کیت آن استفاده می شود.

قرص هایی که ممکن است مورد سوء مصرف قرار بگیرند با علامت های مخفف TRA یا BUP و MTD و … نمایش داده می شوند.

علامت اختصاری ترامادول یا TRL

ترامادول نام قرص مسکن قوی است که برای تحمل دردهای ناشی از عدم مصرف مواد و همچنین افرادی که شرایط استفاده از مواد مخدر را ندارند استفاده می شود.سوء مصرف از این دارو سبب وابستگی و اعتیاد به آن شده .کیت تشخیص ترامادول با نام اختصاری TRL نام گذاری شده است .این تست بصورت تکی و همینطور کنار پنل های مختلف تشخیص اعتیاد استفاده می شود.

وبلاگ رپید تست
طرز استفاده از کیت نواری اعتیاد

علامت اختصاری بوپرنرفین یا BUP

بوپرنرفین با نام اختصاری BUP نیز در کلینیک های ترک اعتیاد به عنوان سم زدا و مسکن مورد تجویز قرار می گیرد.این قرص فید رنگ و زیر زبونی است و میزان مصرف آن بسیار می تواند کم و محدود باشد به همین جهت مورد سوء مصرف و در بازار آزاد و عطاری ها عرضه شود.علامت اختصاری بوپرنرفین در آزمایش اعتیاد BUP درج شده و بصورت کیت تکی نواری و در پنل های تشخیص ده گانه اعتیاد این تست وجود دارد

علامت اختصاری بنزودیازپین یا BZO

مخفف BZO برای بنزودیازپین ها بکار برده می شود .این گروه از داروهای خواب هستند که در تست های تشخیص چندتایی و تست نواری مخصوص خود دارد.از مهم ترین بنزودیازپین ها می توان به آلپروزولام اشاره کرد.

علامت اختصاری فن سیکلیدین یا PCP

علامت اختصاری آزمایش اعتیاد فن سیکلیدین که نوعی دارو است که مورد سوء مصرف قرار می گیرد با سه حرف کوچک PCP نمایش داده می شود

علامت اختصاری آزمایش ایدز و هپاتیت

هنگامی که برای انجام آزمایش تشخیص ایدز یا هپاتیت ها هم مراجعه می کنید از اسامی خاصی اختصاری استفاده می کنندکه هم قبل از انجام آزمایش در برگه توسط پزشک از آزمایشگاه درخواست شده و همینطور در برگه پاسخ نیز آن درج می شود

علائم اختصاری آزمایش ایدزمعمولا برای درخواست انجام آزمایش ایدز از عبارت HIV که همان نام مخفف ویروس اچ ای وی می باشد نام برده می شود.در کیت های تشخیص ایدز نیز در قسمت های مختلف آن عبارت HIV/1 نام برده شده است.

در تست هپاتیت ب عبارت hbs درج می شود و البته این آزمایش با HPB نیز مشهور است معمولا در ادامه هم چند حرف دیگر کنار این عبارت سه حرفی قرار دارد مانند AG یا  AB که مخفف آنتی ژن و آنتی بادی می باشد که این نمایان گر نوعی طراحی و عملکرد تست خواهد بود .

در آزمایش هپاتیت سی هم عبارت HCV استفاده خواهد شد که این هم نمایان گر تست یا انجام آزمایش هپاتیت نوع سی می باشد .درج این سه حرف در قسمت پشت کیت و مکان های خاصی از بسته بندی به وضوح دیده خواهد شد.

هپاتیت نوع A که فراوانی زیادی ندارد و انجام تست های آن بصورت تخصصی در محیط آزمایشگاهی صورت می گیرد نیز با عبارت اختصاری HAV نام گذاری شده است.

هپاتیت نوع D نیز با مخفف HDV نام گذاری شده و در برگه های آزمایش با این عبارت از آن نام برده خواهد شد .در تست های آزمایشگاهی نیز عبارت BLOOD به عنوان نمونه استفاده شده از خون و SERUM یا همان سرم خون به عنوان مرجع نمونه ارزیابی شده نام برده می شود

علامت اختصاری آزمایش خون

علامت اختصاری آزمایش خون

بعد از انجام آزمایش خون برگه تفسیر آن در اختیار شما قرار می گیرد برای اینکه بتوانید از معانی و مفاهیم داخل برگه اطلاع حاصل کنید به شما خواهیم گفت که هر کدام به چه معنا می تواند باشد .یک نامی که در برگه آزمایش قرار دارد FBS می باشد . معنی FBS همان میزان قند خون ناشتا است .

میزان طبیعی FBS یا همان قند خون ناشتا عددی ما بین 70 تا 99 می باشد که با واحد اندازه گیری mg/dl اندازه گیری می شود

میزان گلوکز دو ساعته بعد از صبحانه با علامت اختصاری 2HPP نام گذاری میگردد.2hpp باید عددی کمتر از 140 باشد تا نتیجه آن مطلوب در نظر گرفته شود  واحد اندازه گیری mg/dl برای آن در نظر گرفته شده است.آزمایش hba1c نیز میزان قند خون طی دو سه ماه گذشته است که با درصد نمایش داده می شود.

تفسیر آزمایش خون

برای تفسیر آزمایش خون در ادامه با واژه های مخفف دیگری آشنا می شویم.اولین آن  (Uric acid) آزمایش اسید اوریک یا U.A می باشد که این آزمایش باید در خانمها عددی بین 2.6 تا 6.1 باشد و برای آقایان مقدار U.A یا همان اسیداوریک باید عددی ما بین 3.6 تا 8.2 قرار گیرد.

آزمایش بعدی یررسی تری‌گلیسرید (Triglyceride) که نوعی چربی داخل خون است می باشد. این نوع چربی قابل رسوب در رگ ها می باشد.که برای افراد با رنج نرمال عددی پایین 200 باشد باشد و حد مرزش عددی 200 تا 400 دارد و بالاتر از آن نیز دیگر نیاز به مصرف دارو را دارد.آزمایش تری‌گلیسرید (Triglyceride) با حروف مخفف TGs نمایش داده می شود.

آزمایش کلسترول نیز با نام اختصاری col باید برای نمایش میزان طبیعی عددی کمتر از 200 به خود اختصاص بدهد کلسترول انواع مختلفی دارد که با نام های اختصاری آزمایش کلسترول خوب HDL نمایان می شود و عددی بیشتر از 60 را به خود اختصاص دهد که HDL کمتر از آن باید توسط پزشک پیگیری شود .

در مقابل آن آزمایش LDH یا مخفف کلسترول بد قرار می گیرد.این چربی به چربی بد هم معروف است.فعالیت بدنی و ورزش منظم سطح کلسترول HDL را افزایش داده و سطح کلسترول LDL را کاهش می‌دهد. میزان ورزش توصیه شده روزانه حداقل 30 دقیقه می‌باشد.

تفسیر آزمایش خون

LDL به HDL هم در آزمایش خون نسبت میزان چربی خوب به بد را نشان می دهد که مطلوب است عددی کمتر از 3 را داشته باشد و بین 3 و 6 حد مرزی آن است و بیشتر از 6 خطرناک و باید پیگیری شود علامت مشخص شدن و پیگیری آن ratio می باشد

آموزش خواندن برگه آزمایش

آموزش خواندن برگه آزمایش توسط نکاتی که در بالا به آن اشاره کردیم بسیار ساده تر شد حال می خواهیم به ادامه این موارد و مخفف های این آزمایشات اشاره بیشتری کنیم.

آموزش خواندن برگه آزمایش بسیار ساده می شود هنگامی که علامت های اختصاری آزمایش ها را بشناسیم و به سادگی تفسیر کنیم

calcium با علامت اختصاری ca نمایش داده می شود میزان کلسیم در آزمایش خون متفاوت است که عدد 8.5 تا 10.5 رنج نرمال آن است و در صورت مشخص شدن عدد دیگری مقابل ca باید پیگیری کرد و تفسیر آزمایش خون باید توسط پزشک انجام گیرد

serum iron آزمایش آهن در خون می باشد که با اختصار fe نمایش داده می شود .میزان آن برای خانم ها 23 در 135 رنج نرمال این آزمایش خون می باشد .آقایان هم میزان آهن خون 40 تا 168 می باشد

وبلاگ رپید تست
آموزش انجام تست کرونا

آزمایش S.G.O.T بررسی میزان آنزیم کبدی می باشد آزمایش تشخیص طبی دیگری با نام S.G.P.T هم برای برسی آنزیم دیگر کبد است

علامت اختصاری آزمایش پروستات

علامت اختصاری آزمایش پروستات با نام اختصاری P.S.A درج می گردد این آزمایش نشان دهنده وجود سرطان پروستات می باشد که نوعی سرطان شایع در بین مردان می باشد.

عدد این آزمایش برای افراد ما بین 35 تا 45 سال باید عدد 1/3 باشد برای افراد بین 45 تا 55 سال برای آزمایش P.S.A باید عددی بین 2/5 باشد برای دوره سنی 55 تا 65 سال از عدد 3.2 باید کمتر باشد

علائم آزمایش پروستات

تفسیر آزمایش پروستات می تواند به موقعه به کنترل آن وبدخیم شدن آن بسیار کمک شایانی کند .آزمایش P.S.A در سن 35

تفسیر آزمایش WBC

تفسیر آزمایش WBC مخفف «سلول های سفید خون» و نشان دهنده گلبول های سفید بدن است. (مخفف WHITE BLOOD CELL است و اشاره به تعداد و شمارش سلولهای سفید خون دارد که شامل نوتروفیل – منوسیت – لنفوسیت – بازوفیل – ائوزینوفیل می شود.) اندازه‌گیری مقدار گلبول های سفید خون، یکی از روش‌های اصلی تعیین وجود عفونت در بدن است. چون این سلول‌ها که جزو سیستم دفاعی بدن بوده و در شرایط بیماری‌های عفونی و غیرعفونی، واکنش‌های مختلفی از خود نشان می‌دهند.آزمایش wbc

برای شمارش میزان  WBC ها دو جزء دارد. یکی مقدار کلی گلبول های سفید در یک میلی‌لیتر خون و جزء دیگر شمارش جزء به جزء این سلول‌ها چون گلبول‌ سفید خود تشکیل شده از پنج نوع متفاوت بوده که کم و زیاد شدن هر کدام از این انواع معنی خاص خود را دارد. کلمه «diff» که در جلوی CBC به معنی آزمایش خون درج میگردد درخواست برای شمارش همین انواع مختلف گلبول سفید می باشد.

رنج طبیعی در بزرگسالان و بچه‌های بالاتر از ۲ سال مقدار گلبول‌ سفید بین ۵ تا ۱۰ هزار در هر میلی‌لیتر خون طبیعی است.میزان WBC کمتر از ۲۵۰۰ و بیشتر از ۳۰۰۰۰ هر کدام نشان‌دهنده بیماری‌هایی هستند که می‌توانند اندازه آن نشانه خطر بیماری برای فرد باشد

عفونت رابطه مستقیم با گلبول های سفید خون و WBC دارد فعالیت شدید بدنی و ورزش سنگین هم برای مدتی باعث بالا رفتن تعداد WBC در خون میگردد.موارد دیگری مانند بارداری و زایمان هم این مقدار را افزایش می‌دهند.

WBC (K/MCL)

سن شخص

مرد

زن

بیش از ۲۱ سال

۴٫۵ – ۱۱٫۰

۴٫۵ – ۱۱٫۰

بین ۱۶ – ۲۰ سال

۴٫۵ – ۱۳٫۰

۴٫۵ – ۱۳٫۰

بین ۸ – ۱۵ سال

۴٫۵ – ۱۳٫۵

۴٫۵ – ۱۳٫۵

بین ۶ – ۷ سال

۵٫۰ – ۱۴٫۵

۵٫۰ – ۱۴٫۵

بین ۴ – ۵ سال

۵٫۵ – ۱۵٫۵

۵٫۵ – ۱۵٫۵

بین ۲ ماه تا ۳ سال

۶٫۰ – ۱۷٫۵

۶٫۰ – ۱۷٫۵

بین ۱ روز تا ۲ ماه

۵٫۰ – ۲۱٫۰

۵٫۰ – ۲۱٫۰

تا ۱ روز

۹٫۰ – ۳۴٫۰

۹٫۰ – ۳۴٫۰

تفسیر آزمایش WBC

افزایش تعداد گلبول های سفید خون همچنین می تواند علامت بیماری های متعددی از جمله لوسمی و لنفوم باشد. از طرفی کاهش تعداد گلبول های سفید نیز در شرایط بالینی متعددی از جمله مصرف برخی داروهای خاص و برخی اختلالات بالینی اتفاق خواهد افتاد

تفسیر آزمایش خون CBC

CBC مخفف حروف اول سه کلمه  کامل=C) COMPLETE)، خونBLOOD B ، شمارش COUNT= C) می باشد
آزمایش CBC به  شمارش کامل گلبول های قرمز خون گفته می شود . ( مخفف CELL BLOOD COUNT است و اشاره به شمارش و اندازه گیری تمام مقادیر قابل اندازه گیری و قابل محاسبه خون دارد . که شامل موارد WBC – RBC – HCT-HGB-PLT-MCH-MCV-MCHC-MPV-RDW-……. می باشد.

آزمایش CBC با خون شامل موارد

 • شمارش تعداد گویچه های سفید خون در میلی متر مکعب ازخون (WBC)
 • شمارش تعداد گویچه های قرمز خون در میلی متر مکعب ازخون (RBC )
 • شمارش تعداد پلاکت های خون در میلی متر مکعب ازخون platelet count-
 • شمارش افتراقی گویچه های سفید خون (تعیین Diff) -Count white blood cell differential
 • اندازه گیری مقدار هماتوکریت خون – (HCT)
 • تعیین مقدار مقدار هموگلوبین خون (HGB)
 • تعیین اندیکس های (index) گویچه های قرمز خون

 

تفسیر آزمایش RBC

RBC مخفف کلمه RED BLOOD CELL می باشد که به معنای  سلول‌ قرمز خون است.  سلول‌های قرمز یا همان گلبول‌های قرمز، در واقع اصلی‌ترین قسمت خون و عامل رنگ قرمز آن می باشد.  رنگ قرمز خون به جهت وجود ماده‌ای به نام هموگلوبین می باشد که کمک می‌کند گلبول‌ قرمز، اصلی‌ترین وظیفه خود یعنی حمل و نقل اکسیژن و دی‌اکسیدکربن را انجام دهد.  گلبول‌های قرمز، وظیفه حمل و نقل اکسیژن از ریه به بقیه سلول‌های بدن را دارد .

مقادیر طبیعی: بین ۷/۴ تا ۱/۶ میلیون در هر میکرولیتر خون. این عدد برای خانم‌ها مقداری کمتر و در کودکان مقداری بیشتر است.گلبول قرمز به طور طبیعی بعد از تولید در مغز استخوان، ۱۲۰ روز در خون زندگی می‌کند و در آخر عمر خود، خرد شده و به عناصر سازنده‌اش تبدیل می‌شود.
مقدار RBC‌ ها در طی بارداری به طور طبیعی، کمی کمتر نشان داده می‌شود چون حجم مایع خون افزایش پیدا کرده است.
عدد RBC در واقع مقدار دقیق گلبول‌های قرمز در ۱میلی‌لیتر خون محیطی است. بسته به آزمایشگاه و نوع کیت مورد استفاده، ممکن است مقیاس شمارش این سلول متفاوت باشد

RBC (M/MCL)
سن مرد زن
بیش از ۶۵ سال ۳٫۸ – ۵٫۸ ۳٫۸ – ۵٫۲
بین ۴۵ – ۶۴ سال ۴٫۲ – ۵٫۶ ۳٫۸ – ۵٫۳
بین ۱۸ – ۴۴ سال ۴٫۳ – ۵٫۷ ۳٫۸ – ۵٫۱
بین ۱۲ – ۱۷ سال ۴٫۱ – ۵٫۲ ۳٫۸ – ۵٫۰
بین ۱ – ۱۱ سال ۳٫۸ – ۴٫۸ ۳٫۸ – ۴٫۸
بین ۶ – ۱۱ ماه ۳٫۹ – ۵٫۵ ۳٫۹ – ۵٫۵
بین ۱ – ۵ ماه ۳٫۳ – ۵٫۳ ۳٫۳ – ۵٫۳
بین ۷ – ۳۰ روز ۴٫۰ – ۵٫۶ ۴٫۰ – ۵٫۶
بین ۰ – ۶ روز ۴٫۴ – ۵٫۸ ۴٫۴ – ۵٫۸
تفسیر
بررسی میزان RBC تعداد این سلول ها را در واحدی کوچک از خون اندازه گیری می کند. این تست تنها تعداد گلبول های قرمز را به ما نشان می دهد و برای تشخیص بیماری های مختلف کافی نمی باشد

 

 

از طريق
تفسیر آزمایش خون
منبع
Interpretation of addiction testing

‫11 دیدگاه ها

 1. سلام‌‌ بر ادمین محترم آیا مصرف امپرازول نتیجه تست عدم اعتیاد را مثبت می کند و اگر اینطور است چه مدت بعد باید صبر کرد و به آزمایشگاه مراجعه نمود؟

 2. سلام ادمین عزیز
  ممنون از راهنمایی هاتون
  میخواستم بدونم ایا مصرف قرص زولپیدم 10 باعث میشه که کیت متادون مثبت بزنه؟
  واینکه قرص زولپیدم تا چند روز در بدن میماند؟
  ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

 3. سلام خسته نباشید ببخشید سوالم اینکه کیت متادون نهایتا تا چند روز مثبت میزنه بعد از ترک ؟
  چون شوهرم ۱۷ روزه ترک کرده باز هم کیت مثبت میزنه به نظرتون نهایتاتا یک ماه منفی میشه ؟

 4. با سلام
  من‌توی استخدامی قبول شدم و ابان ۲ سال هست که مصرف مداوم ماریجوانا دارم حالا واسه مراحل پایانی ثبت نام شرکت گفته باید تست اعتیاد بیاری میخواستم ببسنم چند روز بعد از مصرف منفی میشم؟ و اینکه راهی واسه منفی کردن تست هست؟؟ داروی B رو از‌محا‌میتونم‌تهیه کنم و تاثیری روی THC داره؟ به من گفتن باید LD مصرف کنم صحت داره؟ ممنون میشم جواب بدین

 5. سلام من به مدت ۵یا ۶ ماهه قرص b2مصرف میکنم حالا یک هفته هست که وقتی می زارم زیر زبانم و اب میشه از روش چای میخورم یکم حالت تحو پیدا میکنم قبلا وقتی از روش چای می خوردم نعشه گیش بیشتر میشد الان دیگه نعشه نمی کنه اگه کسی می دونه چیکار کنم بگه ممنون میشم

 6. سلام وقتتون بخیر
  من هفته ای دو سه بارگل مصرف میکنم میخوام برای کارت بهداشت اقدام کنم میخواستم بدونم در ازمایش کارت بهداشت تست اعتیاد هم گرفته میشود و یا کلا اعتماد برای اون ازمایش مشخص میشود ؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا