ترک اعتیاد

آشنایی با ترک اعتیاد

Familiarity with quitting addiction and ways to quit addiction

مفهوم ترک اعتیاد در این نوشته

ترک اعتیاد یک واژه ای است که غالبا در مورد جداسازی مصرف مواد مخدر در فرد معتاد بکار می روند اما در حقیقت برای آشنایی دقیق با کلمه ترک اعتیاد باید به مفهومی عمیق تر از آن بپردازیممفهوم ترک اعتیاد

اگر اعتیاد را به معنای وابستگی در نظر بگیریم ترک اعتیاد معنایی برابر با کنار گذاشتن هر نوع وابستگی به هر عنصری می توان تعبیر کرد

حال این عنصر می تواند یک عادت رفتاری کلامی یا انجام یک کار و یا مصرف یک ماده مخدر باشد که در شخص وابستگی روحی یا جسمی یا هر دوی آن را ایجاد کرده و شخص با دوری از ان و انجام ندادن آن حالات بدی را تجربه خواهد کرد.

ترک اعتیاد به نظر یک روش و مسیری و دوره زمانی است که طی خواهد شد اما در واقع برای شخصی که درگیر با این موضوع می باشد یک جریان سخت است که عواقب ان می تواند تا مدت ها بر روی وی تاثییرات ناخوش ایندی داشته باشد

در این نوشته سعی می کنیم مفهوم ترک اعتیاد را با معنی ترک وابستگی به مواد مخدر بررسی کنیم و از نظر ابعاد مختلف ، روش های ترک اعتیاد ، مراکز ترک اعتیاد و داروهای ترک اعتیاد می پردازیم

مراکز ترک اعتیاد معتبر

مراکز ترک اعتیاد معتبر به مکان هایی گفته می شود که با دریافت مجوز های لازم از ارگانهایی همچون بهزیستی و اداره بهداشت مبادرت به پذیرش بیمارن مصرف کننده مواد مخدر می کنند.این کلینیک های اعتیاد توسط یک پزشک متخصص ترک اداره می شود و داعم بر بیماران معتاد خود نظارت می کند.

استفاده از داروهای مختلف جهت سمزدایی و کم کردن اشتیاق روانی فرد به مصرف مواد مخدر همچون بوپرنرفین یا متادون بصورت کاملا کنترل شده در این مکان ها صورت می گیرد

این مراکز با نام علمی کلینیک ترک اعتیاد بصورت سرپایی به معالجه بیماران می پردازند

 

علت های مهم اعتیاد به مواد مخدر

اعتیاد به مواد مخدر به سادگی رخ نمی دهد و در واقع محصول یک سری فرایند پیچیده و عمیق در مغز انسان می باشد .از جمله این عوامل که در صدر این بیماری قرار می گیرند شامل:

 

  • عوامل محیطی در اعتیاد
  • عوامل بیولوژیک در اعتیاد
  • عوامل جسمی

سه عامل اشاره شده در بالا بیشترین نقش را در گرایش افراد به مصرف مواد مخدر دارد.

عوامل اعتیاد

عوامل محیطی در اعتیاد

عوامل محیطی نقش بسزایی در ایجاد شرایط گوناگون در فرد دارد .به طوری که در تحقیقات انجام شده بر روی دوقلو های همسان که هر کدام به محیط جغرافیایی متفاوتی ارسال شدند و پرورش یافتند شرایط رفتاری بسیار متفاوتی را مشاهده کردند

در واقع شرایط محیطی که منجر به بیماری اعتیاد می شود شامل شرایط دسترسی به مواد مخدر  در فرد که خود یک معضل در محیط های حضور مصرف کنندگان ، فقر ، بیکاری ، مشکلات خانوادگی ، فشار همسالان، پذیرش اجتماعی و…. می باشد که آشنایی با این مولفه ها می تواند در ترک اعتیاد نیز بسیار موثر باشد

 

عوامل بیولوژیک در اعتیاد

عوامل بیولوژیک در معنا به ساختار ژنتیکی فرد برگردد. اینکه نوع این ساختار چقدر در گرایش فرد به سمت مواد مخدر تاثییر گذار باشد

عوامل بیولوژیک نیز نقش بالایی در این امر دارد و  ساختار متفاوت مغزی و ژنتیکی فرد مستعد مصرف می باشد بعضی از بیماران اعتیاد مواد مخدر اظهار داشتند که از کودکی و نوجوانی تمایل درونی برای تجربه این ماده را داشتند

 

عوامل جسمی در اعتیاد

نقش عامل جسم فرد در اعتیاد نیز قابل توجه است.اینکه بدن فرد بتواند موجب گرایش فرد به مصرف مواد مخدر شده و این راه ادامه پیدا کرده تا شخص ئابستگی کامل پیدا کند

وبلاگ رپید تست
ترک اعتیاد تریاک

شرایط کاری سخت و گاهی برخی بیماری ها که شخص نسبت به درمان ان مبادرت ندارد در اعتیاد فرد نقش دارد. بسیار افراد دیده شده به جهت درمان نکردن یک درد همچون درد میگرن یا درد دندان مدت ها مصرف قرص های مسکن روی آورده و این امر خود موجب اعتیاد فرد شده است

 

هدف در ترک اعتیاد چیست و چرا باید ترک اعتیاد در برنامه قرار داشته باشد.

هدف از ترک اعتیاد چیست؟

چرا اعتیاد را ترک کنیم

ترک اعتیاد به مجموعه فرآیندهایی است که طی آن‌ها فرد معتاد به مواد مخدر  تحت نظر متخصص و یا به‌ صورت فردی، در محیط درمانی یا منزل برای قطع مصرف ماده اعتیادی اقدام می‌کند.

هدف نهایی از ترک مواد مخدر بازگشت فرد به شرایط طبیعی و سالم دوران قبل از اعتیاد از نظر جسمی و روحی است.

در این فرایند شخص به تنهایی یا با کمک متخصصین تلاش می کند تا علاوه بر قطع مصرف ماده مخدر سبک و شرایط زندگی خود را نیز تغییر دهد و زندگی متعادل، بهنجار و با اعتماد به نفسی داشته باشد.

میزان موفقیت در ترک مواد به ویژگی‌های شخصیتی بیمار، میزان اراده و تلاش او، حمایت اطرافیان، نوع ماده مخدر، شدت وابستگی، موقعیت اجتماعی، چگونگی مقابله با اعتیاد و روش درمانی، بستگی دارد

هدف نهایی از ترک مواد بازگشت فرد به شرایط طبیعی و سالم دوران قبل از اعتیاد از نظر جسمی و روحی است.

ترک اعتیاد مشکلات بسیار برای فرد بوجود خواهد آورد برای مثال سبب بروز خماری و علائم ترک ، نشانه‌های رفتاری، فیزیولوژیکی و شناختی می‌شود.

میزان بوجود آمدن این مشکلات با توجه به  این نشانه‌ها بستگی به نوع ماده مخدر و میزان مصرف شخص متفاوت است

بررسی راه های ترک اعتیاد

هر روش ترک مواد مخدر ضرر و زیان های خود را داشته و باید به تمامی جوانب آن به صورت کامل توجه کرد در واقع در یک کلام می توان ان را یک امر تخصصی و نیازمند ملاحظات زیادی است.

راه های ترک اعتیاد

برای ترک اعتیاد روش های و راه های مختلفی وجود دارد که هر کدام با سبک و شیوه خود شرایط متفاوتی را برای بیمار می طلبد

در ابتدا شما تشخیص داده اید که مشکلی دارید که رفتار اعتیاد آور شما روی سایر قسمت های زندگی شما تأثیر می گذارد و می خواهید بدانید که چگونه اعتیاد خودتان را ترک کنید.

تنها شانس این است که از خودتان انتظار نداشته اید که از ابتدا معتاد شوید و شاید فکر کرده اید که فقط حرکت سرگرم کننده ای بوده و در هر زمان می توانید آن را ترک کنید.

بسیاری از افراد که دچار اعتیاد می شوند، از اینکه اولین تلاش خود را برای ترک اعتیاد می کنند و می گویند چرا نمی توانم ترک کنم، تعجب می کنند.

خبر خوب این است که می توانید ترک اعتیاد داشته باشد و کنار بگذارید، اگر چه این یک روند پیچیده است، عوامل بسیاری، جسمی، روحی و عاطفی بسیاری وجود دارد که ترک اعتیاد را دشوار می کند، به همین دلیل است که بسیاری مراکز درمانی هستند که کمک می کنند تا از طریق روند پیچیده تر ترک کنند اگر چه بسیاری افراد هستند که به خودی خود ترک اعتیاد می کنند و جواب می گیرند.

دانستن اینکه چرا ترک اعتیاد بسیار دشوار است می تواند به شما کمک کند تا ببینید که همه افراد با غلبه بر اعتیاد تاحدی می توانند از همین روند دشوار عبور کنند.

وبلاگ رپید تست
ترک اعتیاد سرپایی

این طور نیست که چون شما ضعیف هستید بیشتر از هر کس دیگری در مقابل ترک اعتیاد شکست می خورید.

ترک اعتیاد

ترک اعتیاد عوارض سلامت بسیاری بر فرد خواهد گذاشت چه از لحاظ جسمی شرایطی بهتر را تجربه می کند چه از نظر روحی

سفارش کیت اعتیاد

هنگامی برای بار اول یک ماده اعتیاد آور را تجربه می کنید ممکن است بیش از حد خسته کننده، ناخوشایند باشد و یا ممکن است خفیف و لذت بخش باشد.

مواد مخدر بدلیل اینکه روی قسمت های خاصی از مغز اثر می گذارد تحمل جسمی را بالا می برد.

وقتی فکر می کنید و یا احساس می کنید که روش خاص ترک اعتیاد شما خلاف تصمیم شما برای ترک است می توانید با خود دلسوزتر یا مهربان تر باشد و دوباره به تلاش خود ادامه دهید.تحمل اصلی ترین فرایندی است که در وهله اول ترک اعتیاد را بسیار آسان تر خواهد کرد. تحمل یک فرایند جسمی و روانی است.

اگر اثر مواد قوی باشد ممکنه احساس کنید که دیگه نمی خواهید بیش از اندازه بخورید و اگر خفیف باشد ممکن بی ضرر به نظرتان بیاید. هر چه این رفتار مصرف مواد بیشتر تکرار شود، نسبت به آن حساسیت کمتری خواهید داشت و برای مصرف دوباره آن نیاز بیشتری پیدا می کنید.

داروهایی مانند الکل و مواد مخدر بدلیل اینکه روی قسمت های خاصی از مغز اثر می گذارد تحمل جسمی را بالا می برد. رفتارهایی مانند رابطه جنسی و قمار، احساس هیجان را بیشتر می کند که به مرور زمان شدت نیاز را در بدن بیشتر می کند بنابراین ممکن است بخواهید اثر دارویی مواد مخدر را دوباره تکرار کنید تا همین اثر رفتاری را تجربه کنید و لذت ببرید.

در مقاله ای دیگر به نقش تغذیه بر ترک اعتیاد اشاره کرده ایم که پیشنهاد می کنیم آن را مطالعه کنید

علائم ترک اعتیاد بر جسم

تاثییر ترک اعتیاد بر جسم

علائم ترک جسمی ممکن است مانند لرزیدن، احساس ناخوشایند، ناراحتی معده و یا علائم ترک روانی مانند احساس اضطراب و افسردگی ایجاد شود.

تمام اینها به راحتی توسط مواد مخدر اعتیاد آور برطرف شده و تا وقتی معتاد نشوید ممکن است هیچ کدام از اینها را تجربه نکنید.

ترک اعتیاد به الکل و داروها گرچه متغیر است و اغلب طی چند روز برطرف می شود.

ولی با این حال بسیار ناخوشایند است و می تواند خطرناک هم باشد و اگر قصد ترک اعتیاد دارید بهتر است تحت نظارت پزشکی انجام شود.

موانع کنار گذاشتن یا همان ترک اعتیاد وقتی رفتارهای اعتیادآور شما بیش از حد بوجود بیاید باعث ایجاد تعارض شده و سایر قسمت های زندگی شما از تعادل خارج می شود و درگیری ممکن است در درون شما رخ دهد.

شما می خواهید رفتار خودتان را مجددا تقویت کنید در حالی که خواسته های بیشتری برای انجامش دارید در این میان درگیری با افراد دیگر هم رخ می دهد خواه آنها بخواهند شما را ترک کنند یا اینکه بخواهید با رفتارهای اعتیاد شما کنار بیایند.

تنها مسئله ای که وجود دارد اینکه تعهد به ترک اعتیاد و انصرف ندادن از آن می باشد و باید راهکارهایی برای مقابله با استرس وابسته به آن پیدا کرد.

به همین دلیل راه های دیگری برای مقابله محکم قبل از ترک کردن اعتیاد بسیار مهم است.

بدون مقابله با راهبردها، به احتمال زیاد فرد مصرف کننده نیازهای جدی را برای بازگشت به مواد اعتیادآور دوباره تجربه خواهد کرد.حتی در مراحل اولیه آزمایشات، محیط زیست، احساسات، ترکیبی از هر دو که فرد را مایل به ادامه رفتار اعتیادآور و عدم ترک اعتیاد می کند.

‫3 دیدگاه ها

  1. سلام خسته نباشید من الان حدوده ۲ماه هستش که بخاطر زود انزالی دست به استفاده از ب۲کردم الانم هرکاری میکنم نمتونم دیگه استفاده نکنم میشه بیزحمت راهنمایی کنین

  2. لطفا جواب بدید ممنون میشم ازتون …بخدا دیگه خسته شدم .. ترک شیشه با اسپند وبگید یا قرصی شربتی چیزی که بشه این لعنتی و بذارم کنار …. خدا بهتون سلامتی بده

  3. سلام تورو خدا جواب بدید … من ۱۰ ساله شیشه مصرف میکنم واقعا خسته شدم ..ترک کردن شیشه با اسپندو بگید بهم یا قرص یا شربتی که بشه این لعنتی وترک …الهی خدا بهتون سلامتی بده کمکم کنید خواهشا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا