آشنایی با بیماری هابیماری های جنسیمطالب بیماری

لیسیدن واژن باعث چه بیماری هایی می شود؟

What diseases does vaginal licking cause?

امروزه به دلیل نقش رسانه و افزایش اهمیت مسائل جنسی و اهمیت درباره لذت زنان درباره رابطه جنسی ، در حین رابطه جنسی فعالیت های غیر فعالیت های معمول جنسی که در گذشته رایج بود انجام می شود . یکی از این فعالیت ها لیسیدن واژن است .

همیشه نگرانی هایی راجع به این مورد وجود دارد که آیا لیسیدن واژن باعث بروز بیماری می شود یا خیر .

این عمل بیشتر در زوج هایی که از نظر جنسی فعال هستند در سنین مختلف ، به خصوص گروه سنی نوجوانان انجام می شود . مطالعات نشان می دهد که 14 تا 50 درصد نوجوانان قبل از آغاز فعالیت های اصلی جنسی ، چنین رابطه هایی را تجربه کرده اند .همچنین این فعالیت در زوج های همجنسگرا و دگرجنسگرا نیز دیده می شود .

این فعالیت جنسی باعث انتقال عوامل بیماری زای تنفسی ، دهانی و تناسلی می شود و ممکن است در افرادی که هر یک از این عوامل بیماری زا در بدن خود دارند یک فعالیت پرخطر برای پارتنر فرد محسوب شود .

بریدگی در دهان، خونریزی لثه، زخم لب یا شکستگی پوست احتمال انتقال عفونت را افزایش می دهد. ضایعات یا وضعیت پریودنتال یا به عبارت دیگر وضعیت دندان های ناسالم در حفره دهان، پدیده انتقال عفونت ها به گردش خون را تسریع می کند. بنابراین سلامت دهان باید برای انجام این نوع رابطه جنسی دهانی اهمیت زیادی داشته باشد.

بیماری های مقاربتی که به عنوان std شناخته می شوند می توانند در طول رابطه جنسی دهانی از جمله لیسیدن واژن ، از فردی به فرد دیگر منتقل شود .

زیرا مایعات واژن می تواند به این عوامل بیماری زای ویروسی ، باکتریایی و یا قارچی آلوده باشد و از طریق بزاق دهان و یا زخم های دهان به پارتنر منتقل شود .

بیماری های مقاربتی که از این طریق منتقل می شوند به شرح زیر می باشد :

  • زگیل تناسلی که از طریق ویروس HPV منتقل می شود .
  • تب خال ناحیه تناسلی که از طریق ویروس HSV منتقل می شود .
  • سوزاک که از طریق باکتری گنوره ایجاد می شود .
  • کلامیدیا که یک نوع عفونت قارچی در ناحیه تناسلی خانم ها است .
  • هپاتیت A، B، C
  • گاستروانتریت شیگلایی
  • سیفلیس که از طریق باکتری تروگونما پالیدون منتقل می شود .
  • HIV

دو نکته قابل ذکر اینجاست ویروس اچ‌آی‌وی و هپاتیت C معمولاً تنها در صورت وجود زخم‌های باز در دهان به عنوان یک خطر STI در نظر گرفته می‌شوند و باعث بروز بیماری می شوند . می توانید برای مطالعه بیشتر به محتوای انتقال هپاتیت از طریق لب دادن مراجعه کنید .

همچنین احتمال انتقال ویروس هپاتیت B از طریق رابطه جنسی دهانی ولیسیدن واژن کم می باشد. اگر از سلامت پارتنر خود مطلع نیستید شما می توانید با تهیه کیت ایدز ، یا کیت هپاتیت B و C از احتمال وجود این عفونت در بدن خود مطمئن شوید .

لیسیدن واژن باعث چه بیماری هایی می شود

ابتلا به زگیل تناسلی با لیسیدن واژن

در ابتدا این سوال مطرح می شود که آیا لیسیدن واژن باعث سرطان گلو میشود

برای پاسخ به این سوال باید بگویم که اگر واژن فرد آلوده به انواع پرخطر این ویروس از جمله HPV نوع 16 و 18 باشد با عث انتقال آن به گلوی فرد مقابل و احتمال ایجاد سرطان های گلو و حنجره می شود .

همچنین این ویروس باعث ایجاد سرطان در ناحیه تناسلی نیز می شود .علائم اولیه سرطان دهانه رحم و بهترین روش پیشگیری از سرطان دهانه رحم را برای آگاهی بیشتر مطالعه کنید .

این ویروس بسیار شایع است و اکثر افراد فعال جنسی در طول زندگی خود در معرض HPV قرار می گیرند. اکثر عفونت های HPV توسط سیستم ایمنی بدون درمان پاک می شوند.

HPV از طریق همه انواع رابطه جنسی تناسلی، مقعدی یا دهانی منتقل می شود. و احتمال سرایت آن بسیار زیاد است .

در بسیاری از موارد، HPV هیچ علامت یا نشانه ای از خود نشان نمی دهد، بنابراین می توانید بدون اینکه بدانید آن را منتقل کنید.

واکسنی برای محافظت در برابر HPV موجود است. این می تواند از عفونت 9 نوع HPV که باعث بیشتر زگیل های تناسلی و سرطان های تناسلی می شود جلوگیری کند.
برای دریافت اطلاعات بیشتر راجع به این ویروس ، راه های انتقال و واکسن های موجود در بازار می توانید مقاله راه های جلوگیری از زیاد شدن زگیل تناسلی در وبسایت رپید تست را مطالعه کنید .

هرپس یا زگیل تناسلی :

تبخال نیز یک بیماری مقاربتی رایج است که از طریق هرپس سیمپلکس ویروس یا HSV منتقل می شود.

2 نوع ویروس هرپس وجود دارد:

  • HSV 1 معمولاً باعث ایجاد زخم های سرد دهانی می شود ، اما می تواند باعث ایجاد تبخال در دستگاه تناسلی نیز بشود
  • HSV 2 فقط باعث ایجاد تبخال ،درد ، خراش ، زخم های کوچک در دستگاه تناسلی می شود و در نهایت زخم های بزرگ نیز ایجاد کند .

لیسیدن واژن مانند بقیه روش های مقاربت باعث انتقال هر دو نوع ویروس تبخال می شود

این عفونت ها می توانند در دهان ، ناحیه تناسلی یا مقعد به ضایعات تناسلی یا زخم تبدیل شوند.

گاهی اوقات بدن شما دارای تبخال است اما ممکن است هیچ علامتی نداشته باشید . اما نکته مهم اینجاست حتی اگر کاملا بدون علامت باشید باز می توانید این ویروس را منتقل کنید .

HSV با تشخیص پزشک به خوبی با دارو درمان می شود.

لیسیدن واژن و سوزاک و کلامیدیا :

سوزاک و کلامیدیا می توانند در حین رابطه جنسی دهانی و لیسیدن واژن از طریق مایعات آلوده بدن مانند ترشحات واژن منتقل شوند . همچنین این پاتوژن ها می توانند از طریق مایع منی، پیشاب و خون نیز منتقل شوند .

در صورت وجود زخم باز و یا سلول های ملتهب در دهان این پاتوژن ها می توانند وارد جریان خون شوند و باعث بروز بیماری در فرد شوند.

هپاتیت A

هپاتیت A یک عفونت ویروسی دستگاه گوارش است که بر کبد تاثیر می گذارد. از طریق تماس با مدفوع آلوده منتقل می شود.

هنگام لیسیدن واژن به دلیل نزدیکی آناتومیک واژن به مقعد حتی اگر تمیز به نظر برسد، ممکن است در معرض خطر ابتلا به این بیماری باشید. این عفونت ویروسی همچنین می تواند با عدم شستن دست ها پس از تماس با مقعد رخ دهد. برای آگاهی بیشتر راجع به جزئیات این بیماری می توانید محتوای آیا هپاتیت A کشنده است را مطالعه کنید .

سفلیس

سفلیس نیز یک بیماری مقاربتی می باشد که از طریق باکتری تروپونما پالیدوم ایجاد می شود . سفلیس قابل درمان است اما اگر درمان نشود می تواند به یک بیماری جدی تبدیل شود .

در صورت وجود زخم یا بثورات، بسیار مسری است. بدین ترتیب که اگر زخمی در ناحیه واژن وجود داشته باشد با لیسیدن واژن ممکن است این عفونت به دهان فرد مقابل سرایت کند .

لیسیدن واژن باعث چه بیماری هایی می شود؟

در مراحل اولیه عفونت ممکن است علائم زیر رخ دهد:

یک زخم تناسلی، مقعدی یا دهانی که اغلب بدون درد می باشد . بثورات روی دست‌ها، پاها و قسمت بالایی بدن معمولا خفیف هستند و درد و خارش ندارند .

بعد از این مرحله سیفلیس بدون علامت می شود و باید با آزمایش خون تشخیص داده شود.

در صورت عدم درمان، سیفلیس می تواند باعث آسیب اندام های داخلی شود و بیماری بسیار شدید می شود . این مرحله ممکن است بعد از گذشت 10 تا 30 سال از عفونت اولیه ایجاد شود .

درمان سیفلیس آنتی بیوتیک است. برای تشخیص این بیماری باید به پزشک مراجعه کنید. درمان ممکن است از فردی به فرد دیگر بسته به مرحله ای از عفونت که در آن قرار دارد متفاوت باشد.

مهم است که شرکای جنسی خود را نیز درمان کنید. اگر با فردی مبتلا به عفونت سیفلیس رابطه جنسی داشته باشید، عود مجدد عفونت نیز رخ می دهد .

گاستروانتریت شیگلایی با رابطه دهانی با واژن

گاستروانتریت شیگلا یک عفونت روده است که توسط باکتری ایجاد می شود که از طریق تماس با مدفوع آلوده منتقل می شود. به دلیل نزدیکی آناتومیک واژن به مقعد ، این عفونت باکتریایی می تواند از طریق لیسیدن واژن نیز منتقل شود .

در این مقاله سعی کردیم راجع به رابطه دهانی و عفونت هایی که قابل انتقال از این طریق هستند به طور کامل توضیح بدهیم .

در نهایت شاید این سوال در ذهن شما مطرح شود که لیسیدن واژن از نظر بهداشتی مشکلی ندارد ؟

با توجه به عفونت های مقاربتی که به طور کامل شرح داده شد و عدم بروز علائم در بعضی از آن ها این کار ، یک کار بهداشتی محسوب نمی شود .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا