اخبار رپید تست

سیگار الکترونیکی خوب یا بد؟

سیگار الکترونیکی

سیگار الکترونیکی اولین با توسط چینی ها ساخته شد ظاهر این سیگار شبیه به سیگار مگنا قرمز است اما در باطن شبیه به دستگاه بخور می باشد.

اجزا تشکیل دهنده سیگار الکترونیکی:

  • باتری لیتیومی
  • مخزن تبخیر
  • کارتریج جهت پر کردن مایع

سیگار الکترونیکی چگونه کار می کند؟

 

سیگار الکترونیکی چگونه کار می کند؟

مکانیسم عملکرد این سیگار به این صورت است که با پک زدن، مایعی که در درون آن است گرم و سپس تبخیر می شود دود حاصله بخار مایع موجود در آن می باشد.

بنابراین فردی که سیگار الکتریک را استعمال می نماید فقط ژست سیگار کشدن را به خود می گیرد و در واقع خبری از دود و بوی بد ناشی از دود سیگار نیست.

هدف از ساخت سیگار الکترونیکی این است که تمام حالات سیگار کشیدن را شبیه سازی نمایند و تنها تفاوت این است که این سیگار حاوی مواد مضر نمی باشد.

در سیگارهای الکترونیکی نیکوتین مایع به کار رفته است و میزان نیکوتین موجود در این سیگارها متفاوت می باشد.

کارتریج های تعبیه شده به روی سیگارها دارای طعم های متفاوتی می باشند که آن ها را می توان به صورت جداگانه تهیه نمود.

نیکوتین مایع ماده ای سمی می باشد که بلع ، استنشاق و حتی جذب آن توسط پوست سبب آسیب های جدی به بدن می شود.

دوز بسیار کمی از این ماده می تواند سبب مرگ شود.

با وجود اینکه چند سال است از ورود سیگار برقی به بازار میگذرد اما هنوز متخصصان به طور کامل از تاثیرات آن به روی سلامت مطمئن نیستند

چون از موادی که در داخل مایع این سیگار وجود دارد بی خبر هستند.

به عنوان مثال وزارت بهداشت آمریکا در سال 2009 بیان کرد علاوه برنیکوتین ماده شیمیایی دیگری به نام دی اتیلن گلیکول نیز در سیگار الکترونیکی وجود دارد

این ماده ای سمی است که در داخل ضد یخ ماشین به کار می رود و همچنین نیکوتین موجود در این سیگارها اندازه ثابت و مشخصی ندارد .

یکی از پروفسوران دانشگاه دارتموث در باره این ابزار این چنین بیان کردند

که ابزاری برای ترک سیگار معرفی شده است اما تعداد بسیار کمی از افراد توانستند با این روش سیگار را کنار بگذارند.

پژوهشگران دانشگاه دارتموث به این نتیجه رسیدند سیگار الکترونیکی تمایل نوجوانان و جوانان را به کشیدن سیگار به طور قابل توجهی افزایش می دهد.

وبلاگ رپید تست  ماسک فیلتر دار بهتره یا ماسک ساده ؟

سیگار الکترونیکی

حتی آماری از مرکز بهداشتی و دخانیات نشان داد که استفاده از این سیگار منجر به سیگاری شدن افراد در مدت زمان طولانی می شود.

هزینه سیگار الکترونیکی به مراتب کمتر از سیگار معمولی است چون برای خرید آن فقط یک بار هزینه می کنید و دفعات بعدی فقط کارتریج را پر می کنید.

با وجود توضیحاتی که در بالا داده شد در تعدادی از بررسی های به این نتیجه رسیده اند که مصرف یک نخ  به علت وجود نیکوتین موجود در آن سبب افزایش سطح آدرنالین و درنتیجه افزایش فشار خون و دیگر بیماری های قلبی می شود.

نتیجه گیری:

با توجه به این مشاهدات و تحقیقات بیشتر که در این مورد صورت گرفت به این نتیجه رسیده اند که ضرر سیگار الکترونیکی بیشتر از سود آن است.

مضررات سیگار الکترونیکی

وب‌سایت رسمی دانشگاه کالیفرنیا سن‌دیگو، پژوهش جدیدی نشان می‌دهد که مواد شیمیایی موجود در سیگارهای الکترونیکی می‌توانند سد روده را تخریب کنند و به بروز التهاب در بدن منجر شوند. این موضوع می‌تواند مشکلات بسیاری را برای سلامتی ایجاد کند.

پژوهشگران “دانشگاه کالیفرنیا، سن‌دیگو”(UC San Diego) در بررسی جدیدی دریافتند که استفاده زیاد از سیگارهای الکترونیکی بدون نیکوتین می‌تواند نشت روده را به همراه داشته باشد که طی آن، میکروب‌ها و سایر مولکول‌ها از روده خارج می‌شوند و التهاب مزمن ایجاد می‌کنند. چنین التهابی می‌تواند به بروز انواع بیماری‌ها از جمله بیماری التهابی روده، زوال عقل، برخی سرطان‌ها، تصلب شرایین، فیبروز کبدی، دیابت و آرتروز منجر شود.

“پرادیپتا گوش”(Pradipta Ghosh)، از پژوهشگران این پروژه گفت: پوشش روده، شگفت‌انگیز است. این پوشش، از لایه‌ای از سلول‌ها تشکیل شده است که بدن را در برابر میلیاردها میکروب حفظ می‌کند، به دفاع از سیستم ایمنی می‌پردازد و امکان جذب مواد مغذی ضروری را فراهم می‌کند. هر چیزی که بخوریم یا بنوشیم، به عبارتی سبک زندگی ما، این قابلیت را دارد که بر میکروب‌های روده ما تاثیر بگذارد. اکنون ما می‌دانیم که مصرف سیگار از جمله سیگارهای الکترونیکی می‌تواند بر این موضوع، تاثیر منفی بگذارد.

پژوهشگران دریافتند که دو ماده شیمیایی “پروپیلن گلیکول”(Propylene glycol) و گلیسرین که در سیگارهای الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توانند به بروز التهاب منجر شوند.

گوش گفت: با گرم شدن این دو ماده، مواد شیمیایی بسیاری تولید می‌شوند و بخارهایی را به وجود می‌آورند که بیشترین آسیب را به همراه دارند و در حال حاضر، هیچ مقرراتی برای پیشگیری از آنها وضع نشده است. بحث‌های زیادی بر سر ایمنی سیگارهای الکترونیکی وجود دارد. وجود نیکوتین و ویژگی اعتیادآور آن، همیشه مورد توجه افرادی بوده است که علیه ایمنی آن بحث می‌کنند.

وبلاگ رپید تست  رپید تست یا تست سریع آزمایشگاهی

تولیدکنندگان سیگارهای الکترونیکی هنگام بازاریابی این محصولات، آنها را به عنوان جایگزین‌های سالم سیگار معرفی می‌کنند. در حقیقت، باید بیشتر نگران مواد شیمیایی باشیم که بخار سیگارهای الکترونیکی را تشکیل می‌دهند زیرا این مواد شیمیایی، عامل التهاب روده هستند.

پژوهشگران در این پروژه، از مدل‌های سه‌بعدی روده انسان استفاده کردند که با استفاده از سلول‌های روده انسان تولید شده‌اند. آنها با کمک این مدل‌ها، آنچه را که پس از ورود بخارهای سیگار الکترونیکی به داخل روده رخ می‌دهد، شبیه‌سازی کردند.

این گروه پژوهشی برای تولید اندام‌واره‌های سه‌بعدی روده، سلول‌های بنیادی حاصل از بافت‌برداری بیماران هنگام کولونوسکوپی را جمع‌آوری کردند و آنها را به صورت درون‌کشتگاهی پرورش دادند. سپس پژوهشگران، اندام‌واره‌ها را در معرض بخار سیگارهای الکترونیکی قرار دادند و فرکانس یک بخار مزمن را تقلید کردند.

پژوهشگران در این بررسی‌ها دریافتند که نشانگرهای اتصالی اپیتلیال که نخستین سد فیزیکی روده را تشکیل می‌دهند، شکستن یا شل شدن را آغاز می‌کنند و موجب می‌شوند که عوامل بیماری‌زا از بخار سیگارهای الکترونیکی، به سیستم ایمنی نفوذ کنند و سلول‌های محافظ اپیتلیال را از بین ببرند.

این سلول‌ها با پاکسازی میکروب‌های بیماری‌زا و آغاز کردن واکنش‌های ایمنی ویژه، مانند سیستم دفاعی در برابر عفونت عمل می‌کنند. هنگامی که سلول‌ها طی آزمایش، در معرض مایع موجود در سیگارهای الکترونیکی قرار گرفتند، بلافاصله در آن غرق شدند و نتوانستند عوامل بیماری‌زا را به صورت موثر پاک کنند؛ در نتیجه به التهاب روده منجر شدند.

“سومیتا داس”(Soumita Das)، از پژوهشگران این پروژه گفت: این نخستین پژوهشی است که نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض سیگارهای الکترونیکی چگونه موجب افزایش حساسیت روده نسبت به عفونت‌های باکتریایی می‌شود و التهاب مزمن و سایر نگرانی‌های مربوط به سلامتی را پدید می‌آورد

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا